Muzika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Muzika është formë e artit, mediumi i së cilës është zëri i organizuar në kohë. Elementet kryesore të muzikës janë toni (ku përfshihen melodia dhe harmonia), ritmi (bashkë me konceptet e afërta që janë tempo, metri dhe artikulimi), dinamika, si dhe kualiteti zanor. Muzika ka shume kohe qe eshte krijuar. Ritmi : është varg i tingujve me gjatsi të ndryshme.

Melodia : është varg i tingujve me lartsi të ndryshme.

Shiko edhe...[redakto | redakto tekstin burimor]