Arti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Particolare de La Gioconda

Arti është proces apo produkt i rregullimit të qëllimtë të elementeve simbolike për të tërhequr vëmendjen e shqisave apo emocioneve. Arti përfshinë një gamë të gjerë të aktiviteteve, krijimeve, dhe mënyra të shprehjes njerëzore, përfshirë muzikën, literaturën, filmin, skulpturën dhe pikturën. Kuptimin dhe domethënien e artit i studion estetika.

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Art