Jump to content

Encyclopædia Britannica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Encyclopædia Britannica (Latinisht për "Enciklopedia Britanike") është një enciklopedi me njohuri të përgjithshme në gjuhën angleze. Është botuar nga Encyclopædia Britannica, Inc .; kompania ka ekzistuar që nga shekulli i 18-të, megjithëse ka ndryshuar pronësi në kohë të ndryshme gjatë shekujve. Enciklopedia mbahet nga rreth 100 redaktorë me kohë të plotë dhe më shumë se 4000 kontribuesve. Versioni 2010 i edicionit të 15-të, i cili përfshin 32 vëllimet dhe 32640 faqe, ishte botimi i fundit i shtypur. Që nga viti 2016, ajo është botuar ekskluzivisht si një enciklopedi online.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtypur për 244 vite, Britannica ishte enciklopedia më e gjatë e shtypur në gjuhën angleze. Ai u botua për herë të parë midis 1768 dhe 1771 në kryeqytetin skocez të Edinburgut, si tre vëllime. Enciklopedia u rrit në madhësi: botimi i dytë ishte 10 vëllime, [1] dhe nga botimi i katërt (1801–1810) ai ishte zgjeruar në 20 vëllime. [2] Shtati i saj në rritje si një vepër shkencore ndihmoi në rekrutimin e kontribuesve të shquar, dhe botimet e 9-të (1875–1889) dhe të 11-të (1911) janë enciklopedi të rëndësishme për studimin dhe stilin letrar. Duke filluar me edicionin e 11-të dhe pas blerjes së tij nga një firmë amerikane, Britannica shkurtoi dhe thjeshtoi artikujt për të zgjeruar tërheqjen e saj në tregun e Amerikës së Veriut. Në vitin 1933, Britannica u bë enciklopedia e parë që miratoi "rishikimin e vazhdueshëm", në të cilin enciklopedia ribotohet vazhdimisht, me çdo artikull të përditësuar sipas një plani.  Në mars 2012, Encyclopædia Britannica, Inc. njoftoi se nuk do të publikonte më botime të shtypura dhe do të fokusohej në versionin online. [3]

Edicioni i 15-të ka një strukturë me tre pjesë: një Micropædia me 12 vëllime e artikujve të shkurtër (përgjithësisht më pak se 750 fjalë), një Macropædia me 17 vëllime e artikujve të gjatë (nga dy deri në 310 faqe), dhe një Propædia të vetme vëllim për të dhënë një skicë hierarkike të njohurive. Micropædia ishte menduar për kontroll të shpejtë të fakteve dhe si një udhëzues për Macropædia ; lexuesit këshillohen të studiojnë Propædia skicë për të kuptuar kontekstin e një lënde dhe për të gjetur artikuj më të detajuar. Mbi 70 vjet, madhësia e Britannica ka mbetur e qëndrueshme, me rreth 40 milion fjalë për gjysmë milioni tema. Megjithëse botuar në Shtetet e Bashkuara që nga viti 1901, Britannica ka ruajtur në pjesën më të madhe drejtshkrimin anglez britanik .

Alternativa kryesore në internet për Britannica është Wikipedia . [4] [5] Dallimet kryesore midis të dyjave qëndrojnë në aksesueshmërinë; modelin e pjesëmarrjes që sjellin në një projekt enciklopedik ; fletët e tyre përkatëse të stileve dhe politikat editoriale; moshat relative; numri i lëndëve të trajtuara; numrin e gjuhëve në të cilat artikujt janë shkruar dhe vënë në dispozicion; dhe modelet e tyre ekonomike themelore: ndryshe nga Britannica, Wikipedia është një organizatë jofitimprurëse dhe nuk është e lidhur me rrjetet tradicionale të shpërndarjes së botimit të bazuara në fitime dhe kontrata.

Në një deklaratë për shtyp të janarit 2016, Britannica e quajti Wikipedian "një arritje mbresëlënëse". [6]

Shi edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Boyles, Denis. (2016) Everything Explained That Is Explainable: On the Creation of the Encyclopædia Britannica's Celebrated Eleventh Edition, 1910–1911 (2016) online review Arkivuar 7 mars 2017 tek Wayback Machine
 • Einbinder, Harvey (1964). The Myth of the Britannica. New York: Grove Press. ISBN 978-0-384-14050-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Greenstein, Shane, and Michelle Devereux (2006). "The Crisis at Encyclopædia Britannica" case history, Kellogg School of Management, Northwestern University.
 • Jacobs, Arnold Stephen Jr. (2004). The Know-It-All: One Man's Humble Quest to Become the Smartest Person in the World. New York: Simon & Schuster. ISBN 978-0-7432-5062-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Kister, Kenneth F. (1994). Kister's Best Encyclopedias: A Comparative Guide to General and Specialized Encyclopedias (bot. 2nd). Phoenix, Arizona: Oryx Press. ISBN 978-0-89774-744-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Kogan, Herman (1958). The Great EB: The Story of the Encyclopædia Britannica. Chicago: University of Chicago Press. LCCN 58008379. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Lee, Timothy. Techdirt Interviews Britannica President Jorge Cauz, Techdirt.com, 2 June 2008

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "History of Encyclopædia Britannica and Britannica Online". Encyclopædia Britannica, Inc. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2006. Marrë më 31 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "History of Encyclopædia Britannica and Britannica.com". Britannica.com. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2001. Marrë më 31 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Adresë e papërshtatshme (lidhja)
 3. ^ Kearney, Christine (14 mars 2012). "Encyclopaedia Britannica: After 244 years in print, only digital copies sold". The Christian Science Monitor. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2019. Marrë më 31 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Bill Tancer (1 mars 2007). "Wikipedia, Search and School Homework". Hitwise. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Alex Woodson (8 korrik 2007). "Wikipedia remains go-to site for online news". Reuters. Arkivuar nga origjinali më 21 nëntor 2007. Marrë më 16 dhjetor 2007. Online encyclopedia Wikipedia has added about 20 million unique monthly visitors in the past year, making it the top online news and information destination, according to Nielsen//NetRatings. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Our Letter to the Telegraph". Encyclopædia Britannica, Inc. Corporate Site (në anglisht). 2016-01-20. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2021. Marrë më 2021-04-28.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]