Diskutim:Arti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Arti. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Mendoj qe mbi kete teme duhet te ket me shume artikuj


Pervers?[Redakto nëpërmjet kodit]

Fotografia në diskutim është: Figura:Wenuszmf.jpg.

Puntori, arsyjen qe e dhave, nuk pajtohen shume, foto qe ke ne artikull, ishte me shume art se pervers, Wikipedia te tjera nuk kane problem me keto foto. Por ndasht, bene si te doket ti ma mire. Por edhe kjo foto tash nuk eshte e keqe. --Proud To Be Albanian diskuto°) 29 Maj 2007 12:32 (UTC)

E kuptoj se ka te bej ajo foto me artin, por prap se prap ka elemente shume perverse per te qene nje foto e pare qe sqaron termin art. Ndoshta po e teproj por syri mprehtas fillimisht shkon tek gjoksi i sulptures e qe eshte shum perverz sa i perket leximit te temes sebashku me familjare etj. Kultura jone nuk eshe aq sa edhe cullaket te i shikojm bashk. Sepaku keshtu une e shoh edhe sot, per ate edhe e largova ate foto. (Puntori 30 Maj 2007 10:53 (UTC))
Për mendimin tim nuk ka elemente perveze, përkundërazi ky artikull është vendi më i përshtatëshëm për atë foto. Edhe nëse gjitë e një femre janë të prezentuar në atë skulptur kjo nuk d.m.h se është preveze por përkundrazi. Për individët që kanë botëkuptime të fshehta seksuale mund të merret edhe si prezentim seksual, por kjo nuk qëndronë. Jeta është e till, si fëmijë gjëja e parë që shohim është gjiri i nënës dhe ai është i bukur, i ngrohtë dhe për të jemi të varur. I till është arti , i prekë ndjenjat botëkuptimet tona, përndryshe nuk do të ishte art (aftësi e veçantë).--Hipi Zhdripi 30 Maj 2007 11:05 (UTC)
Per mendimin tim nuk jane perverse. Mjafton te shikosh statujat qe jane sheshit (ato jo te veshura). Neqofte se ,te ky artikull ne artin, nuk duhet te çohet ajo fotografia sepse eshte lakuriq, ose i duket gjoksi, gjite si i thoni ju, atehere çdo statuje ne bote duhet mbuluar ose hequr. EaglealDiskuto► 30 Maj 2007 11:26 (UTC)
Ke keqkutuar. Nuk ishte fjala per statune por per artikullin. Dhe kur kemi fjalen per artikullin dhe nuk eshte e patjetersueshme te vendohet nje foto nje nuk eshte e pranueshme nga tegjithe. Kur e kemi fjalen per penisin atehere duhet vendosur ate dhe secili qe i drejtohet atij artikulli e din ate gje, por per nje bust nuk ka nevoj te vendoset foto e till kur kemi mijera buste tjera qe jane po aq sqaruese sa ajo e xhvesura per artikllin perkates. Menimi im. Nese keni deshir ndryshojeni. Per mua ky diskutim mbaroi. (Puntori 30 Maj 2007 13:25 (UTC))

Qka eshte Arti?[Redakto nëpërmjet kodit]

Ne mund te shtrojme nje pyetje se qfar eshte Arti?-Arti eshte pasqyre e jetes e shoqeruar nga imagjinata,te menduarit dhe ndjenjat e artistit.Per Art ne dime qe duhen imagjinata,ndjenjat dhe ngjyrat,pranaj ne mund te shtrojme pyetjen se cilat jan ngjyrat themelore?-Ngjyrat themelore jan:e kuqja,e verdha dhe e kalterta.Keto jan ngjyrat themelore sepse ne nuk mund ti perfitojme keto ngjyra nese ne i perziejm ngjyrat e tjera.Por nese ne perziejme keto ngjyra themelore mund t'i perfitojme te tjerat p.sh e kuqe+e verdh=e portokallt,e kuqe+e kalter=eviollce e keshtu me radh.Ne shpesh shohim edhe figura,pas kesaj shtrojme pyetjen qe eshte figura?-Figura eshte kur artisti e paraqet p.sh njeriun ne tersi.Ne kemi arte te ndryshme sepse nuk quhet artist ai i cili vizaton por mund te jesh artist ne filma,muzik etj.Por ata te cilet pikturojne quhen piktor edhe kjo dallon nga filmi,mzika etj.