Skulptura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gali Capitoline [1] një kopje romake e mermerit të një vepre helene e kohës së fundit të shek. III pes - Muzeu Kapitolian, Romë
Moisiu i Mikelangjelos, (rreth. 1513-1515), San Pietro në Vincoli, Romë, për varrin e Papës Julius II

Skulptura është një degë e artit pamor tredimensional. Ajo është njëra prej arteve plastike. Procesi skulptural përdor fillimisht gdhendjen e materialeve dhe modelimin e tyre, si p.sh. balta, guri, metalet, qeramika, druri dhe materiale të tjera por që me modernizimin, është krijuar pothuajse një liri e plotë në aspektin e materialeve dhe të procesit përkatës.

Skulptura e punuar në gur mbijeton më mirë se sa disa vepra të tjera të artit të punuara në materiale të cilat prishen dhe ndodh që skulptura shpesh përfaqëson shumicën e veprave të mbijetuara të kohës (përveç qeramikës) nga kulturat e lashta, edhe pse në të kundërtën traditat e skulpturës në dru mund të jenë zhdukur pothuajse tërësisht. [2]</ref>

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Boucher, Bruce, Italian Baroque Sculpture, 1998, Thames & Hudson (World of Art), ISBN 0-500-20307-5
 • Blunt Anthony, Artistic Theory in Italy, 1450–1660, OUP, 1940 (refs to 1985 edn), ISBN 0-19-881050-4
 • Boardman, John ed., The Oxford History of Classical Art, OUP, 1993, ISBN 0-19-814386-9
 • Briggs, Philip (2015) [1995]. Ethiopia. Chalfont St Peter: Bradt Travel Guides. ISBN 978-1-84162-922-3.
 • Burnett, Andrew, Coins; Interpreting the Past, University of California/British Museum, 1991, ISBN 0-520-07628-1
 • Calkins, Robert G.; Monuments of Medieval Art, Dutton, 1979, ISBN 0-525-47561-3
 • Cherry, John. The Holy Thorn Reliquary, 2010, British Museum Press (British Museum objects in focus), ISBN 0-7141-2820-1
 • Cook, R.M., Greek Art, Penguin, 1986 (reprint of 1972), ISBN 0-14-021866-1
 • De Lorenzi, James (2015). Guardians of the Tradition: Historians and Historical Writing in Ethiopia and Eritrea. Rochester: University of Rochester Press. ISBN 978-1-58046-519-9.
 • Dodwell, C.R., Anglo-Saxon Art, A New Perspective, 1982, Manchester University Press, ISBN 0-7190-0926-X
 • Frankfort, Henri, The Art and Architecture of the Ancient Orient, Pelican History of Art, 4th ed 1970, Penguin (now Yale History of Art), ISBN 0-14-056107-2
 • Harkless, Necia Desiree (2006). Nubian Pharaohs and Meroitic Kings: The Kingdom of Kush. Bloomington, Indiana: AuthorHouse. ISBN 1-4259-4496-5.
 • Harle, J. C., The Art and Architecture of the Indian Subcontinent, 2nd edn. 1994, Yale University Press Pelican History of Art, ISBN 0-300-06217-6
 • Henderson, George. Gothic, 1967, Penguin, ISBN 0-14-020806-2
 • Henig, Martin (ed.), A Handbook of Roman Art, Phaidon, 1983, ISBN 0-7148-2214-0
 • Paine, Robert Treat, in: Paine, R. T., & A. Soper, The Art and Architecture of Japan, 3rd edn 1981, Yale University Press Pelican History of Art, ISBN 0-14-056108-0
 • Hugh Honour and John Fleming, A World History of Art, 1st edn. 1982 (many later editions), Macmillan, London, page refs to 1984 Macmillan 1st edn paperback. ISBN 0-333-37185-2
 • Howgego, Christopher, Ancient History from Coins, Routledge, 1995, ISBN 0-415-08993-X
 • Kitzinger, Ernst, Byzantine art in the making: main lines of stylistic development in Mediterranean art, 3rd–7th century, 1977, Faber & Faber, ISBN 0-571-11154-8 (US: Cambridge UP, 1977)
 • Olson, Roberta J. M., Italian Renaissance Sculpture, 1992, Thames & Hudson (World of Art), ISBN 978-0-500-20253-1
 • Rawson, Jessica (ed.). The British Museum Book of Chinese Art, 2007 (2nd edn), British Museum Press, ISBN 978-0-7141-2446-9
 • Piotrovsky, M. B., and J. M. Rogers (eds), Heaven on Earth: Art from Islamic Lands, 2004, Prestel, ISBN 3-7913-3055-1
 • Robinson, James, Masterpieces of Medieval Art, 2008, British Museum Press, ISBN 978-0-7141-2815-3
 • Sandars, Nancy K., Prehistoric Art in Europe, Penguin (Pelican, now Yale, History of Art), 1968 (nb 1st edn.; early datings now superseded)
 • Scholten, Frits (2011). European sculpture and metalwork. New York: The Metropolitan Museum of Art. ISBN 978-1-58839-441-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Sickman, Laurence, in: Sickman L., & A. Soper, "The Art and Architecture of China", Pelican History of Art, 3rd edn 1971, Penguin (now Yale History of Art), LOC 70-125675
 • Simon, Joshua. Neomaterialism, Berlin: Sternberg Press, 2013, ISBN 978-3-943365-08-5
 • Smith, W. Stevenson, and Simpson, William Kelly. The Art and Architecture of Ancient Egypt, 3rd edn. 1998, Yale University Press (Penguin/Yale History of Art), ISBN 0-300-07747-5
 • Snyder, James. Northern Renaissance Art, 1985, Harry N. Abrams, ISBN 0-13-623596-4
 • Sobania, Neal W. (2012), "Lalibela", in Akyeampong, Emmanuel; Gates, Henry Louis, Jr., Dictionary of African Biography, Oxford: Oxford University Press, p. 462, ISBN 978-0-19-538207-5.
 • Sobania, Neal W. (2012). "Lalibela", in Akyeampong, Emmanuel; Gates, Henry Louis, Jr., Dictionary of African Biography. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-538207-5.
 • Strong, Donald, et al., Roman Art, 1995 (2nd edn), Yale University Press (Penguin/Yale History of Art), ISBN 0-300-05293-6
 • Williams, Dyfri. Masterpieces of Classical Art, 2009, British Museum Press, ISBN 978-0-7141-2254-0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ en.museicapitolini.org Arkivuar 3 shtator 2017 tek Wayback Machine (in Italian).
 2. ^ ""Gods in Color: Painted Sculpture of Classical Antiquity" September 2007 to January 2008, The Arthur M. Sackler Museum". Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2009. Marrë më 17 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)