Kapedani (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kapedani
Arkivi i filmit
Kapedani.jpg
Titulli shqip Kapedani
Viti i prodhimit 1972
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 95:21
Ekipi realizues
Regjia Muharrem Fejzo
Fehmi Hoshafi
Liri Brahimi - ass.
Skenari Skënder Plasari
Muzika e filmit Tasim Hoshafi
Kameramani Ilia Teprini
Drejtori artistik Teodor Siliqi
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Albert Verria
Nikolin Xhoja
Flora Mërtiri
Zagorka Shuke
Aktorët tjerë
Ismail Zhabjaku
Lazër Filipi
Robert Ndrenika

Kostumografia = Producent = Skenografia = Filmi "Kapedani" prodhim i vitit 1972 nga regjisori Muharrem Fejzo dhe Fehmi Hoshafi, Skenari : Skënder Plasari, Producent : Shqipëria e Re, Muzika : Tahsim Hoshafi.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xha Suloja e ka të vështirë të pranojë ta urdheroj një grua. Kulmi arrin kur kryetarja e kooperativës gjatë një alarmi natën e cakton të kujdeset për kotecin e pulave. Xha Suloja revoltohet: Një burrë me goxha mustaqe të meret me pulat!! Dhe e braktis detyrën... Por të nesërmen, merr vesh se organizata e partisë i ka vënë fletërrufe. Ai e heq fleterrufenë dhe kjo bëhet shkas i një konflikti me të madh. Xha Suloja kërkon të drejtën. Vendos ti drejtohet ish komisarit të dikurshëm. Ai është funksionar partie në kryeqytet. Niset. Atje ai ka të birin oficer. Rrugës sheh gra shofere, faturino, mjeke. Këto nuk i pëlqejnë. Ish-komisarin e gjen në punë fizike,por ç'të shoh?! Ky funksionar i bindt një gruaje brigadiere! Do që të bisedojë me komisarin, por heq dorë. Fillon të mendohet dhe nis rrugën e kthimit në kooperative me të tjera mendime. Dikush i propozon te pres mustaqet e gjata se ato ja kanë fajin.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në episode[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


YOUTUBE[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://www.youtube.com/watch?v=luxlfVlwUV8&feature=youtu.be

Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.