Cuca e maleve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arkivi i filmit
Origjinali Cuca e maleve
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 1974
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Dhimitër Anagnosti
Skenari Loni Papa
Muzika e filmit Nikolla Zoraqi
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Zoica Haxho
Petrit Vorpsi
Hajdar Shtuni
Albert Janku
Aktorët tjerë
Kristaq Rada
Keti Trajani

Cuca e maleve është dram televizive muzikore e regjisorit Dhimitër Anagnosti, prodhuar më 1974 në Shqipëri. Skenari : Loni Papa, Agron Aliaj, Muzika : Nikolla Zoraqi, Producent : Shqipëria e Re.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film muzikor sipas baletit me të njëjtin titull. Gjini një malësor i pabindur është shkishëruar. Për këtë vajza e tij mbetet e pa pagëzuar dhe pa emër. “Cuca” përkrahet vetëm pas luftës nacional çlirimtare dhe fillon të punojë në kurset e para kundër analfabetizmit. Por bandat e fshehura ku janë mbledhur edhe njerëz që kanë shkishëruar të atin e vrasin.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]