Jump to content

Fije që priten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


FIJE QË PRITEN
Arkivi i filmit
Origjinali Fije që priten
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 1976
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 102 min. (mono)
Gjuha origjinale Shqip
Për moshën ≥12
Ekipi realizues
Regjia Muharrem Fejzo
Skenari Neshat Tozaj
Autori Neshat Tozaj
Muzika e filmit Shpëtim Kushta
Kameramani Petraq Lubonja
Drejtori artistik Josif Kromidha
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Roza Anagnosti
Reshat Arbana
Kadri Roshi
Serafin Fanko
Aktorët tjerë
Demir Hyskja
Petrit Llanaj
Astrit Çerma
Aishe Stari

Fije që priten është film i metrazhit të gjatë i prodhuar në Shqipëri në vitin 1976. Regjia: Muharrem Fejzo, Skenari: Neshat Tozaj, Producent: Shqipëria e re, Muzika: Shpëtim Kushta.

Përmbajtja e filmit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një agjent i huaj Sami Ameni, zbret në aeroportin e Rinasit dhe menjëherë nis kërkimet për të aktivizuar një agjent tjetër, Markon me të cilin ka bashkëpunuar pranë gjermanëve gjatë luftës. Plani i tyre është hedhja në erë e një uzinë të madhe. Për këtë u duhet të marrin të dhëna nga Besa, e cila ka humbur disa dokumenta dhe ndjehet e kërcënuar. Por plani i tyre dështon.

Kadri Roshi.... Marko Rovina

Roza Anagnosti.... Besa Kushta

Astrit Çerma .... Kujtimi, punonjes sigurimi

Reshat Arbana ... Sami Ameni, zoti Sem

Serafin Fanko ... zoti Klark

Zhani Ziçishti .... Genci

Sander Prosi.... profesor Halimi

Petrit Llanaj .... Petriti, punonjes sigurimi

Luan Qerimi .... shefi i Sigurimit

Demir Hyskja .... Skenderi, burri i Besës

Ilia Shyti.... fshatari

Aishe Stari.... Dhimitra pastruesja

Binok Hatibi...dashnori i Dhimitrës

Pandi Siku... Guximi, specialist kiminalistik

Xhemil Tagani....shoku pune i Markos

Vasillaq Vangjeli....shoferi i taksise

Leonidha Heba... shefi i sherbimit te huaj

Edmond Budina....deshmitar

Zana Zekthi...e fejuara e Kujtimit