Bolero

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
BOLERO
Arkivi i filmit
Origjinali Bolero
Vendi i prodhimit Berat, Shqipëri
Viti i prodhimit 1997
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 95'
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Besnik Bisha
Autori Bledar Rudi dhe Ermira Gjata
Muzika e filmit Ardit Gjebrea
Prodhuesi i filmit:
Aktorë kryesorë
Anila Bisha
Pavlina Mani
Ola Morava
Robert Ndrenika

Bolero është film artistik i metrazhit të gjatë, prodhuar në Shqipëri më 1997 nga kinostudio Shqipëria e Re. Regjia : Besnik Bisha, Skenari : Ermira Gjata B. Bisha, Producent : Albafilm Studio, Muzika : Ardit Gjebrea.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është e dhimbshme të mbetesh me gjysmën tënde. Në kuptimin simbolik emigrimi ndërton shpresën iluzive atë që e pandehim por s’ndodh ashtu siç do ta dëshironim. Në formën e një rrethi ekzistencialist zeroja mbetet këtu gjithçka nis nga e para me pandehmën e ringjalljes. Me këtë shpresë që mund të bëhet realitet familja personazh përjeton dramën e zbulimit të identiteti të ri.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]