Ilir Bezhani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ilir Bezhani është një aktor dhe regjisor shqiptar.

Lindi në Tiranë në vitin 1952. Ai ka qene edhe dramaturg, aktor dhe regjisor në Teatrin Kombëtar të Tiranës, ai ka marrë çmime të shumta në Shqipëri, si dhe në festivalin e Triestes. Ai ka marrë pjesë në ngjarje të shumta kulturore ndërkombëtare, duke përfshirë Balkanisation générale në Paris në 2002. Tekstet e tij janë prezantuar në më shumë se pesëmbëdhjetë vende evropiane, si dhe në Paris dhe në Festivalin e Frankofonive të Limousin.

Ka interpretuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]