Jump to content

Dy herë mat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dy herë mat
Arkivi i filmit
Titulli shqip Dy herë mat
Origjinali Dy herë mat
Vendi i prodhimit Sarandë
Viti i prodhimit 1986
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 80:34
Zhanri Komedi
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Bujar Kapexhiu
Skenari Bujar Kapexhiu
Muzika e filmit Aleksandër Lalo
Kameramani Leonel Konomi
Drejtori artistik Astrit Tota
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Bujar Kapexhiu
Alfred Bualoti
Manjola Begolli
Aleko Prodani
Aktorët tjerë
Fadil Kujovska
Pavlina Mani
Zyliha Miloti
Agim Bajko
Met Bega
Pëllumb Deçolli
Ilir Bezhani
Karafil Shena
Agim Shuke
Ervehe Veizi
Fatmir Xhelili

Dy herë mat është një film shqip komedi i prodhuar në vitin 1986 nga ish-kinostudio "Shqipëria e Re".

Përmbajtja e filmit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Dy here mat" është një film komik dhe i pëlqyer për publikun. I drejtuar nga Bujar Kapexhiu që kesaj rradhe në një rol kryesor. Filmi është i mbushur me situata komike te papritura. Ilo Pinci, specialist i peshkut dhe i midhjeve, i cili është edhe shahist i njohur, arrin në një qytet të vogël bregdetar si i ftuar në një simultane shahu. Por ajo që e shtyn më shumë të vijë në këtë qytet, është deshira e tij e fshehtë për të zbuluar të dhëna praktike dhe teknike në lidhje me kultivimin e midhjeve. Gjatë një diskutimi ai hedh poshtë mendimin e Sazanit, specjalist dhe kultivues i midhjes. Vajza e Sazanit edhe ajo një e talentuar në shah', merë pjesë. Ilo është i bindur se do ta përballojë lehtësisht ndeshjen me shahistët vendas, por në simultane munded nga Rudina e vogel, ku vendos një midhje si simbol të mretëreshës. Ai pranon humbjen e dyfishtë, kur merr vesh se ajo është vajza e kundërshtarit të tij edhe në punë.

https://www.youtube.com/wa