Jump to content

Zëmra e nënës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Zemra e nënës)
Zëmra e nënës
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Zëmra e nënës
Origjinali Zëmra e nënës
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Besnik Bisha
Skenari Nexhati Tafa
Muzika e filmit Mira Meçule
Drejtori artistik Kleo Nini
Prodhuesi i filmit: Albafilm Studio
Aktorë kryesorë
Tinka Kurti
Bledar Rudi
Mira Gjata
Ilir Bezhani

Filmi Zemra e nënës prodhim i vitit 1993. Regjia: Besnik Bisha, skenari: Nexhati Tafa, producent: Albafilm Studio, muzika: Mira Meçule.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një grua plakë (Tinka Kurti) jeton vetëm. Fëmijët e saj kane ndërtuar jetët e tyre dhe vine e vizitojnë rrallë. Lidhjet me miqtë kane vdekur. Të vetmin shok ka nipin e saj. Në këtë vetmi ajo ka ndërtuar një jetë të veçantë. Përfytyron nipërit, mbesat etj dhe përpiqet t`i gjallërojë duke ndërtuar kuklla për seicilin prej tyre. I vendos në divan rreth dhomës dhe bisedon çdo ditë me ta. Por ajo nuk është e çmendur. Vjen një çast dhe të gjithë grumbullohen rreth saj për t`i trashëguar pasurinë. Ajo ia beson nipit Erionit testamentin për këtë “pasuri”. Nuk ka se ç`tu japë veç shpirtit dhe kukllat e saj. Trashëgimtarët duke kërkuar pasurinë shqyejnë njëri tjetrin.

Filmi simbolizon Shqipërinë e braktisur dhe të shkatërruar nga e cila s`ka seç të marrë askush nga bijtë e saj që e kanë braktisur.

Aktorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]