Pranvera Veizi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pranvera Veizi
Pranvera Veizi.png
Lindi më 13 maj 1965
Kombësia shqiptare
Shkolla e kryer ILA
Profesioni Aktore
Gjendja civile e martuar
Bashkëshorti Valentin Veizi

Pranvera Veizi Lumani (lindur në Berat13 maj 1965) është aktore shqiptare. Ka interpretuar disa role në estradën e Beratit e më pas të Tiranës. Në kinematografi është evidentuar me disa role karakteresh, duke filluar nga viti 1985.

Bashkëshorti i saj është kompozitori Valentin Veizi dhe tashmë jetojnë në SHBA.

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]