Brazdat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


BRAZDAT
Arkivi i filmit
Origjinali Brazdat
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 1973
Zhanri Dramë
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Kristaq Dhamo
Prodhuesi i filmit: ?
Aktorë kryesorë
Pandi Siku
Besa Imami
Elida Topçiu
Astrit Çerma
Aktorët tjerë
Muhamet Sherri
Albert Verria
Ilia Shyti
Suzana Zekthi

Brazdat është film dram i regjisorit Kristaq Dhamo, prohuar më 1973 në Shqipëri. Regjia: Kristaq Dhamo, Skenari: Dhimitër Xhuvani, Producent: Shqipëria e re, Muzika: Shpëtim Kushta.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marta është një vajzë e re energjike e cila fiton simpatinë e të gjithëve kur vendos të bëhet traktoriste. Në fillim burri i saj Ademi i cili do ta ketë Martën shoqe pune dhe do të ngasin të njëjtin traktor e inkurajon këtë dëshirë të Martës. Por më pas familja e re ka probleme Marta zbulon karakterin e vërtetë të Ademit i cili jepet shumë pas interesave vetjake.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.