Ilia Shyti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ilia Shyti.JPG

Ilia Shyti lindi më 19 korrik 1929Lushnjë, vdiq më 26 nëntor 2003, ishte aktor dhe regjisor shqiptar.

Veprimtarinë e tij e filloi si aktor dhe regjisor në qytetin e tij të lindjes, ndërsa në vitin 1954 ai u vendos pranë KinostudiosShqipëria e re”, sot Qendra Kinematografike Shqiptare. Katër vite më vonë, në vitin 1958, ai do të interpretonte në filmin e parë me metrazh të shkurtër “Tana”.

Edhe pse gjatė karrierës së tij ka interpretuar vetėm role episodike dhe të vogla, Ilia Shyti, arriti të ripërtrijë personazhe që kanë mbetur tashmė në kujtesën e spektatorit. Në kinema aktorë me një profil të tillë janë të paktë, duke e kthyer në mjeshtëri më vete lojën episodike. Nga rreth 45 rolet që ka interpretuar ai, ndër më të suksesshmit mund të përmendim, inxhinier Mborja, tek filmi "Vitet e para", përgjegjësi i ofiçinës, tek "Brazdat", gjyshi, në filmin për fėmijë "Qyteti më i ri në botė", mësuesi në "Koncert në vitin 1936", babai i Etlevës në "Treni niset në 7 pa pesë", ish-gjenerali në filmin "Kthimi i ushtrisë së vdekur" etj.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. Dashuria e fundit (1995)
 2. E diela e fundit (1993)
 3. Unë e dua Erën (1993)....... Doktori
 4. Vitet e pritjes (1989).... gjyshi i Gjonit
 5. Djali elastik (1989) ........ Gjyshi i Arjanit
 6. Treni niset më shtatë pa pesë (1988)..Babai i Etleves
 7. Tre vetë kapërcejnë malin (1988)
 8. Këmishët me dyllë (1987)
 9. Një vitë i gjatë (1987)
 10. Rrethi i kujtesës (1987)
 11. Botë e padukshme - (1987)...... Osmani, daja i Astritit
 12. Tela për violinë (1987) ...... Babai i Mucos
 13. Gabimi (1986) ................ Gjyshi i Martinit
 14. Kronikë e atyre netëve (1986)
 15. Asgjë nuk harrohet (1985).......Shoku Ziver, veteran i luftes
 16. Shirat e vjeshtës (1984)........babai i Ilirit
 17. Zambakët e Bardhë (1984)
 18. Era e ngrohtë e thellësive (1982)
 19. Vëllezër dhe shokë (1982) ..... Kryetari i Komunes
 20. Intendanti (1980) .............xha Zeneli
 21. Liri a vdekje (1979)
 22. Në shtëpinë tonë (1979)
 23. Pranverë në Gjirokastër (1978). Xha Petro
 24. Rrugë të bardha (1974)......... Xha Rizai
 25. Qyteti më i ri në botë (1973)
 26. Brazdat (1973 )................ pergjegjesi i oficines
 27. Yjet e netëve të gjata (1972).. Zekoja
 28. Mëngjeze lufte (1971)
 29. Vitet e para (1965)
 30. Toka jonë (1964)
 31. Detyrë e posaçme (1963)
 32. Debatik (1961)
 33. Fortuna (1959)
 34. Tana (1958)

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]