Jump to content

Tela për violinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Filmi "Tela për violinë" prodhim i vitit 1987.

Regjia: Bujar Kapexhiu, Skenari: Pullumb Kulla, Producent: Shqipëria e re dhe Muzika: Rexhep Hasimi.

Intërpretojnë: Agim Qirjaqi, Ilia Shyti, Pavlina Mani, Met Bega, Vilson Gjoçaj, Andon Qesari, Alfred Bualoti, Melpomeni Çobani, Dario Llukaçi, Anastas Kristofori.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Andoni një violinist i ri po studion seriozisht për konkursin e pranimit në Akademinë e Arteve të Bukura. Por Kozmai i ati i cili mendon se i biri nuk mund ta fitojë konkursin pa ndërhyrje lëshon alarmin dhe mobilizon të gjithë miqtë dhe të afërmit. Muço kryetari i komisionit nuk është në gjëndje të gjykojë me mendje të kthjellët dhe e shfryn të gjithë zemërimin tek violinisti i ri i talentuar.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]