Albfilm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Shqipëria e re)
Jump to navigation Jump to search
Kinostudio Shqipëria e Re

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kinostudio Shqipëria e Re u themelua më 10 korrik të vitit 1952. Realizimi i parë i saj është bashkëprodhimi shqiptaro-rus filmi "Skënderbeu". Ky është i pari realizim "kolosal" i prodhuar nga kjo studio kinematografike. Në vitin 1957 prodhohet filmi i parë i një regjisori shqiptar, Hysen Hakani. Prodhimet në masë fillojnë rreth viteve '70, periudhë që korenspondon uljen e numrit të filmave të importuar. Në vitet '80 Kinostudio "Shqipëria e Re" prodhon rreth 14-15 filma në vit, tematikat janë nga më të ndryshmet. Ndryshimi i sistemit politik dhe kriza ekonomike e viteve '90 sjell trasformimin e saj në "Albafilm" dhe në vitin 1996 edhe kjo e fundit mbyll egzistencën e saj. "Shqipëria e Re" lë në trashëgim rreth 200 filma, kuptohet një pjesë të cilëve ishin prodhim i propagandës shtetërore, filma për nga teknika në krahasim me Hollywoodin të dobët, por në krahasim me vendet përreth të kënaqshëm. Por ajo lë në trashëgim edhe një sasi të konsiderueshme filmash dhe aktorësh, që kanë qenë pjesë e jetës kulturore te shumë breza shqiptarësh.

Filmat e njohur[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. Nata, (1998)
 2. Bolero, (1997)
 3. Balada e Kurbinit, (1990)
 4. Muri i gjallë, (1989)
 5. Asgjë nuk harrohet, (1985)
 6. Kohë e largët, (1983)
 7. Apasionata, (1983)
 8. nëntori i dytë, (1982)
 9. Gjurmë në kaltërsi, (1981)
 10. Një emër midis njerëzve, (1983)
 11. Një natë pa dritë, (1981)
 12. Plaku dhe hasmi, (1981)
 13. Ballë për ballë, (1979)
 14. Gjeneral gramafoni, (1978)
 15. Cirku në fshat, (1977)
 16. Gunat mbi tela, (1977)
 17. Përballimi, (1976)
 18. Fije që priten, (1976)
 19. Lulekuqet mbi mure, (1976)
 20. Zonja nga qyteti, (1976)
 21. Cuca e maleve, (1974)
 22. Brazdat, (1973)
 23. Kapedani, (1972)
 24. Malet me blerim mbuluar, (1971)
 25. Prita, (1968)
 26. Toka jonë, (1964)
 27. Debatik, (1961)
 28. Tana, (1958)
 • Furtuna 1959

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]