Rrethi i kujtesës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rrethi i kujtesës
Arkivi i filmit
Titulli shqip Rrethi i kujtesës
Vendi i prodhimit Tiranë Shqipëri
Viti i prodhimit 1987
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 97:45
Zhanri Dramë
Gjuha origjinale Shqip
Për moshën 18 vjeç
Ekipi realizues
Regjia Esat Musliu
Skenari Esat Musliu
Roland Gjoza
Autori Rrethi i kujtesës
Diana Çuli
Muzika e filmit Maksim Shehu
Kameramani Gavrosh Haxhihyseni
Drejtori artistik Kreshnik Harshova
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Marjeta Ljarja
Thimi Filipi
Ermira Gjata
Rikard Ljarja
Aktorët tjerë
Agim Qirjaqi
Stavri Shkurti
Ilia Shyti
Margarita Xhepa


Filmi "Rrethi i kujtesës" prodhim i vitit 1987. Regjia: Esat Musliu, Skenari: Roland Gjoza, Esat Musliu, Producent: Shqipëria e Re , Muzika: Maksim Shehu.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një sirenë alarmi po ushton. Gruaja e sëmurë bërtet: Rrethi! Rrethi! Hiqmani rrethin! Doktori mbetet i habitur. Është një rast i veçantë. Margarita Begolli, protagonistja e filmit, kthehet në Shqipëri pas 25 vjetësh me kujtesën e humbur. Cila është enigma? Dihet se regjimi është fajtor i kësaj, më saktë gjermanët nazistët. Ata e shfrytëzuan Margaritën për eksperimentet e tyre jo njerëzore. Mbesa e saj dëshiron të zbolujë çfarë e mundon kaq shumë hallën e saj. Përse drita është një armike e saj? Gjatë kësaj kohe, Margarita e merr veten, me anë të dashurisë dhe shpresës që e rrethon...