Margarita Xhepa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Margarita Xhepa
Lindi më 2 Prill 1934
Vendlindja Lushnje, Shqiperi
Nënshtetësia Shqiptare
Arsimimi Jordan Misja
Profesioni Aktore e filmit dhe teatrit shqiptar
Vitet aktiv 1966 - prezent
E njohur për  Dimri i fundit, Koncert në vitin 1936, Vitet e para, Pylli i lirisë, I dashur armik etj
Titulli Artist i popullit
Përkatësia fetare Krishtere
Bashkëshorti Xhavit Xhepa
Fëmijë Ndriçim Xhepa

Margarita Xhepa (lindi me 2 Prill 1934) është një aktore shqiptare. Një nga Zonjat e Mëdha të teatrit dhe filmit shqiptar qe ka skalitur ne memorien tone role brilante qe prej fillimit te saj ne vitet 60 dhe deri me tani. Në maj 2004 u rikthye në skenën e Teatrit Kombëtar, për të shkëlqyer në dramën "Streha e të harruarve", një tjetër sukses në karrierën e saj 50-vjecare.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1950 u aktivizua si artiste probiste në Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) dhe njëkohësisht studioi në Liceun Artistik, Dega e Dramës.

Ka krijuar mbi 150 role në teatër, midis të cilëve mund të përmendim: majlindën tek "majlinda" (Xh. Broja), Dafina tek "Lumi i vdekur" (dramatizim nga K. Velça i romanit me të njëjtin titull të Jakov Xoxës), Filja tek "Cuca e maleve" (Loni Papa), Zonja Mëmë tek "Kush e solli Doruntinën" (dramatizim nga Edmond Budina e Pirro Mani i romanit me të njëjtin titull të Ismail Kadaresë), Nëna "Përballë vetes" (Ruzhdi Pulaha) etj.

Ka qënë njësoj e suksesshme në rolet e dramaturgjisë botërore, si Ofelia tek "Hamleti", Vajza e dytë tek "Mbreti Lir", Dado tek "Romeo e Xhulieta", Mbretëresha Margaret tek "Rikardi i III", të Shekspirit.

Në rolet e tjera nga dramaturgjia botërore spikasin Klea tek "Dhelpra dhe rrushtë" (Figereido), Lena tek "Xhaxha Vanja" (Çehov), Ledi Milford tek "Luiza Miler" (Shiler), Zonja Berling tek "Vizita e inspektorit" (Pristli), Zonja Lomen tek "Vdekja e një komisioneri" (A. Miller), Ana Andrejevna tek "Revizori" (Gogol), Marsela tek "Qeni i kopshtarit" (De Vega), Mashenka tek "Mashenka" (Afigenov), Shejla tek "Morali i zonjes Dulska" (Zapolska), apo Dado tek "Elektra" e Sofokliut, nën drejtimin e regjisorit grek Dhimitri Mavriqis, në Teatrin Kombëtar të Greqisë, në Athinë.

Veç roleve në teatër, ka realizuor edhe 32 role në kinematografi, duke punuar me shumicën e regjisorëve shqiptarë. Me K. Dhamon xhiron "Vitet e para" dhe "Gjurmët", me I. Muçajn e K. Mitron "Dimri i fundit", "Tokë e përgjakur", "Një djalë edhe një vajzë" dhe "Apasionata", me Viktor Gjikën, "Gjeneral gramafoni", me E. Musliun, "Rrethi i kujtesës" dhe "Vitet e pritjes" (E. Musliu), me Kujtim Çashkun, "Dora e ngrohtë", me Dhimitër Anagnostin, "Gurët e shtëpisë sime", me P. Milkanin, "Pranvera s'erdhi vetëm", me S. Kumbaron, "Koncert në vitin 1936", me Gj. Xhuvanian "E diela e fundit" dhe "I dashur armik".

Në vitin 1997 interpretoi ne filmin grek "Mirupafshim" (regjisor J. Koras, K. Vupuras). Filmi u laureua me Çmimin e Madh ne Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Mesdhetar në Selanik, ndërsa Margarita Xhepa, Çmimin e Nderit.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Në kërkim të kujt (2011), serial
 2. Tingulli i heshtjes (2010) telenovela
 3. Kronikë provinciale (2009)
 4. Ne dhe Lenini (2008) - Beti
 5. I dashur armik (2004) - Nëna e Harunit
 6. Mirupafshim (1997)
 7. E diela e fundit (1993)
 8. Një djalë edhe një vajzë (1990) - Mesuese Kristina
 9. Vitet e pritjes (1990) - Nëna e Helenës
 10. Kush e solli Doruntinën (1989) Nëna e Kostandinit dhe Doruntinës
 11. Pesha e kohës (1988) - Gruaja e Kryetarit
 12. Pranvera s'erdhi vetëm (1988) Nena e Irenes
 13. Misioni përtej detit (1988) - Kristulla
 14. Rrethi i kujtesës (1987) - Tefta
 15. Fillim i vështirë (1986) Shoqja e Zanës
 16. Gabimi (1986) - Mesuesja
 17. Gurët e shtëpisë sime (1985) - Gruaja e Fane Mërtirit
 18. Militanti (1984) - Nena e Visar Shundos
 19. Apasionata (1983) - Nena e Arturit
 20. Dora e ngrohtë (1983) - Nena e Besimit
 21. Shokët (1982) - Nena e Gencit
 22. Dita e parë e emrimit (1981) - Drita
 23. Me hapin e shokëve (1979) (TV) - Mamaja e Gonit
 24. Dollia e dasmës sime (1978) - Nene e Beles
 25. Gjeneral gramafoni (1978) - Zonja e Prefektit
 26. Koncert në vitin 1936 (1978) - Eleni Jankollari
 27. Dimri i fundit (1976) - Shano
 28. Pylli i lirisë (1976) - Nene Katja
 29. Tokë e përgjakur (1976) - Sandra
 30. Gjurma (1970) - Violeta
 31. Vitet e para (1966) - Zyraka


3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.