Jump to content

Misioni përtej detit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Misioni përtej detit
Arkivi i filmit
Titulli shqip Misioni përtej detit
Viti i prodhimit 1988
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 74:14
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Lisenko Malaj
Skenari Anastas Kondo
Roland Gjoza
Kameramani Spartak Papadhimitri
Drejtori artistik Marko Panajoti
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Agim Qirjaqi
Bujar Asqeriu
Vasjan Lami
Alfred Bualoti
Aktorët tjerë
Arben Spiro
Kadri Roshi
Anastas Kristofori
Vangjel Heba

Filmi "Misioni përtej detit" prodhim i vitit 1988.

Regjia: Lisenko Malaj, Skenari: Anastas Kondo, Roland Gjoza, Producent: Shqipëria e Re.

Në filmit është përdorur muzikë nga krijimtaria e kompozitorit grek Mikis Teodorakis dhe nga muzika popullore shqiptare.

Aktorët në role

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja e filmit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1944. Fundi i luftës së II Botërore. Katër partizanë zbarkojnë në një ishull Grek përtej detit. Ata kanë dënuar dike emri fals i të cilit mban mbi supe krime të rënda. Filmi fokusohet në vështirësitë me të cilat përballen partizanët në këtë mision. Bile në disa pika duket se misioni do të dështojë.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]