Kush e solli Doruntinën

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kush e solli Doruntinën
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Kush e solli Doruntinën
Origjinali Kush e solli Doruntinën
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Prodhuesi i filmit:
Aktorë kryesorë
Elvira Diamanti - Doruntina

Teatri "Kush e solli Doruntinën" është prodhuar në vitin 1989.

Regjia: Llazi Serbo, Skenari: Llazi Serbo, Producent: Albafilm Studio, Muzika: Osman Mula.

Përmbajtja e filmit[redakto | redakto tekstin burimor]

Subjekti është marrë dhe shtjellon legjendën popullore të Kostandinit dhe Doruntinës te shkruajtur nga Ismail Kadare në romanin Kush e solli Doruntinën.

AKTORE[redakto | redakto tekstin burimor]

Elvira Diamanti

Margarita Xhepa

Pavlina Mani

Yllka Mujo

Elida Janushi

etj...