Jump to content

Në kërkim të kujt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Në kërkim të kujt është një telefilm shqiptar i xhiruar kryesisht në Tiranë në vitin 2009 dhe shfaqur premierë në 2011.

Realiteti shqiptar pas viteve ’90 është ky subjekti i filmit artistik me 10 seri, qe u prodhua nga Top Channel.

Me skenar te Dhimiter e Gjergj Xhuvani dhe regji te këtij te fundit, filmi me titull “Ne kërkim te kujt !” trajton historinë e një familjeje ne Tirane ne vitet e para te pluralizmit.

Ashtu sikurse mijëra familje shqiptare, ajo behet viktime e një plage te shoqërisë vendase : fajdet.

Kjo drame shkakton problematikat, qe shtyjnë drejt krimit, duke çuar kështu personazhet te përballen me drejtësinë, e duke i dhëne filmit ngjyrat e një drame policore.

Interpretojnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e një viktimeje qe vdiq ne Spitalin e Burgut ne Tirane. Te paktën dy persona me lopate zhvarrosin viktimën pasi roja e varreve merr armen tip çifte për ti vrare këtyre te dyve. Me pas Roja e varreve lajmëron policinë qe te shkojnë ne tufine ku është zhvarrosur viktima. Policia nxjerr viktimën nga varri qe quhet Mark Dobjani. Ata e transportojnë ne Spitalin Nr. 5 QSUT. Biznesmeni Basri Neziri i cili merr armen tip pistolete dhe shkon ne qe ta vras Mark Dobjanin. Basri Neziri i cili arrestohet nga Policia. Me pas 2 Police shkojnë ta arrestojnë Mark Dobjanin dhe e çojnë ne Gjykatën e krimeve te renda. Policia e çon atë ne Spitalin e Burgut. Vajza e tij Përleshet me Oficerin e Rojës. Mark Dobjani Vdes ne Spitalin e Burgut.