Xhevdet Ferri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Xhevdet Ferri, (Durrës, 26 nëntor 1960 - 16 janar 2020) ishte aktor shqiptar, bashkëshort i aktores Rozeta Ferri me të cilën ka luajtur në shumë filma si Dhe vjen një ditë, Vitet e pritjes, Gjoleka djali i Abazit,etj. Filmi i tij i parë ka qenë kur ai ishte akoma një student. Xhevdet Ferri u nda nga jeta në moshën 59-vjeçare prej një sëmundjeje të pashërueshme.[1] Ai mbahet mend per shume interpretime.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Regjia
1980 Vëllezër dhe shokë Marko Dhimitër Anagnosti
1980 Skëterrë 43 Arjani Rikard Ljarja
1981 Gjurmë në kaltërsi Astriti Saimir Kumbaro
1982 Era e ngrohtë e thellësive Arbeni Vladimir Prifti
1982 Besa e kuqe Pali Piro Milkani
1984 Fushë e blertë fushë e kuqe Petriti Gëzim Erebara
1984 Vendimi Sadriu Kristaq Dhamo
1985 Hijet që mbetën pas Agron Shkaba Esat Musliu
1986 Dhe vjen një ditë Gori Vladimir Prifti
1987 Përrallë nga e kaluara Trimi Dhimitër Anagnosti
1988 Treni niset në 7 pa pesë Martini Spartak Pecani
1988 Treni niset në 7 pa pesë Martini Spartak Pecani
1989 Vitet e pritjes Gjon Kodri Esat Musliu
1994 Loin des barbares Refugjat Liria Begeja
1998 Dasma e Sakos Sako Vladimir Prifti
2004 Saimir Edmond Francesco Munzi
2006 Gjoleka, djali i Abazit Shoferi i kamionit Dhimitër Anagnosti
2008 Koha e Kometës Babai i Anjezës Fatmir Koçi
2009 Gjallë Zefi Artan Minarolli
2009 Në kërkim të kujt Prokurori Gjergj Xhuvani

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shuhet Xhevdet Ferri".