Saimir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


SAIMIR
Arkivi i filmit
Titulli shqip Saimir
Origjinali Saimir
Vendi i prodhimit Itali
Viti i prodhimit 2004
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 88'
Gjuha origjinale Italisht-Shqip
Ekipi realizues
Regjia Francesco Munzi
Muzika e filmit Giuliano Taviani
Prodhuesi i filmit: Cristiano Bortone
Aktorë kryesorë
Mishel Manoku
Xhevdet Ferri


Saimiri (Mishel Manoku) është një i ri që jeton me të jatin (Xhevdet Ferri) në periferinë laziale. Edmonti, i jati i Saimirit, trasporton emigrantët që sapo zbarkojnë në brigjet italiane. Saimiri e ndihmon herë pas here, por gjithmonë e me shumë kerkon lirinë e vet larg të jatit. Perpiqet të krijoj raporte me bashkëmoshatarët e vet italiane por pa sukses. Njëe natë në kamionin e të jatit njeh një vajzë të re të cilën trafikantet e kishin për prostitucion. Saimiri perpiqet ta lirojë me forcat e tij, nuk ja del dot dhe në fund hakmerret ashpër kundër të gjithve. Ky është filmi i parë i regjisorit Francesco Munzi, "Saimir" është ndoshta filmi i parë italian që arrin me një farë suksesi të pasqyrojë një pjesë të realitetit shqiptar larg shablloneve të zakonshme. Interpretimi i Xhevdet Ferri dhe i debutuesit Mishel Manoku u priten mjaft mirë nga kritika italiane. Pjesa më e madhe e dialogëve janë në shqip.

AKTORET[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhevdet Ferri ... Edmond

Anna Ferruzzo ... Simona

Lavinia Guglielman ... Michela

Mishel Manoku ... Saimir