Jump to content

Dimri i fundit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


DIMRI I FUNDIT
Arkivi i filmit
Titulli shqip Dimri i fundit
Vendi i prodhimit Korçë Dardhë
Shqipëri
Viti i prodhimit 1976
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 51 minuta
Zhanri Dramë
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Ibrahim Muçaj
Kristaq Mitro
Skenari Nexhati Tafa
Autori Anastas Kondo
Gratë e fshatit tim
Muzika e filmit Aleksandër Lalo
Kameramani Ilia Teprini
Drejtori artistik Arif Matjani
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Liza Laska
Margarita Xhepa
Agim Qirjaqi
Guljelm Radoja
Aktorët tjerë
Rajmonda Bulku
Dhimitra Plasari

Dimri i fundit është film artistik i regjisorve Ibrahim Muçaj dhe Kristaq Mitro, prodhuar më 1976 në Shqipëri, Skenari: Nexhati Tafa, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Aleksandër Lalo.

Përmbajtja e filmit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjermanët vijnë mes borës dhe dimrit. Në fshat mbeten vetëm gratë të cilat luftojnë deri sa partizanët e plagosur, të strehuar në fshat, të tërhiqen më thellë dhe bora të mbulojë gjurmët. Ballë për ballë me gjermanët, dhe nën kontrollin e tyre, gratë e fshatit të udhëhequra nga nënë Shano dhe nënë Mara nisen në grumbull për të bërë dru por në të vërtetë arrijnë me bukë dhe ushqime të partizanët.

Aktorët në role

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://www.youtube.com/watch?v=49ky5B9pPls