Gurët e shtëpisë sime

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gurët e shtëpisë sime
Arkivi i filmit
Titulli shqip Gurët e shtëpisë sime
Vendi i prodhimit Dhërmi Himarë

Shqipëri

Viti i prodhimit 1985
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 86:27
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Dhimitër Anagnosti
Skenari Dhimitër Anagnosti
Muzika e filmit Kujtim Laro
Kameramani Pëllumb Kallfa
Drejtori artistik Marko Panajoti
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Spiro Duni
Bujar Lako
Roza Anagnosti
Birçe Hasko
Aktorët tjerë
Liza Laska
Raimonda Aleksi
Margarita Xhepa
Vangjel Heba

Filmi "Gurët e shtëpisë sime" prodhim i vitit 1985.

Regjia : Dhimitër Anagnosti. Skenari : Dhimitër Anagnosti. Producent : Shqipëria e re. Muzika : Kujtim Laro.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lufta e Dytë Botërore… Brigjet jugore të Shqipërisë. Ngjarjet fillojnë fill pas luftës Italo–Greke dhe mbarojnë me kapitullimin e Italisë fashiste dhe pushtimin e Shqipërisë nga Gjermanët Nazistë. Italianët shpërngulin fshatin sepse e akuzojnë se i japin sinjale grekëve. Heroizmi i fshatarëve si mësuesi dr. Leka Seo etj. është tema kryesore e filmit.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

në episode[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]