Jump to content

Xhemil Tagani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Xhemil Tagani (Tiranë, 6 shkurt 1945 - 4 janar, 2021) ka qenë aktor i njohur i teatrit dhe kinemasë shqiptare.[1]

Kreu shkollën e lartë për aktorë “Aleksandër Moisiu”, në 1967. Pas diplomimit filloi punë si aktor pranë Teatrit Popullor, më 1968. Ka interpretuar mbi 70 role në teatër, kryesisht nga dramaturgjia kombëtare, ku si më të arrirët përmenden : Agroni te “Shokët”, Alqi te “Studentja e vitit të fundit”, Tushka te “Një nuse për Stasin”, Uçi te “I pazvëndësueshmi”, Selimi te “Bashkë me Agimin”, Ina te “Arturo Ui”, Peç Mbloçi te “Lumi i vdekur”, Reizi te “Duke u gëdhirë viti 1945”, Samiu te “Kështu të dua”, Thomai te “Nën dritat e skenës”, te “Kryqi i bardhë”, etj. Ka interpretuar edhe në disa filma artistikë. Pas vitit 1992 u shkëput nga teatri, duke e mbyllur karrierën e tij të mbi tre dekadave në skenën e Teatrit Popullor. U nda nga jeta më 4 janar 2021.

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.

  1. ^ "Ndërron jetë Xhemil Tagani, aktor i njohur i teatrit dhe kinematografisë". top-channel.tv. 4 janar 2021. Marrë më 4 janar 2021.