Ngadhënjim mbi vdekjen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ngadhënjim mbi vdekjen
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Ngadhënjim mbi vdekjen
Vendi i prodhimit GjirokastërShqipëri
Viti i prodhimit 1967
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 89:32
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Gëzim Erebara
Piro Milkani
Skenari Peçi Dado
Gëzim Erebara
Piro Milkani
Muzika e filmit Feim Ibrahimi

Teksti i këngës = Fatos Arapi

Kameramani Saim Kokona
Drejtori artistik Todi Bozo
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Eglantina Kume
Naim Frashëri
Sheri Mita
Timo Flloko
Aktorët tjerë
Rikard Ljarja
Demir Hyskja
Andon Qesari
Antoneta Fishta

Ngadhënjim mbi vdekjen është film shqiptar i prodhuar në Shqipëri në vitin 1967.

Të dhënat mbi filmin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lufta e Dytë Botërore. Shqipëria është nën pushtimin nazist. Gjermanët arrijnë të kapin dy vajza të reja dhe i torturojnë ato për të zbuluar lidhjet me lëvizjen komuniste. Në fund ata i ekzekutojnë duke i varur në litar në mes të qytetit për të trembur dhe terrorizuar popullin. Filmi është i bazuar në ngjarjen reale të dy heroinave Bule Naipi dhe Persefoni Kokëdhima.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

në episode[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për t’u shënuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi është një prej filmave shqiptarë të cilëve u qe ndaluar qarkullimi. Edi Luarasi, e dënuar pas Festivalit të 11-të të këngës në RTV, u bë shkak që filmi të mos shfaqej në kinema, as të transmetohej të televizion për gati dy dekada.