Jump to content

Pylli i lirisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skeda:Filmi Pylli i lirisë.jpgSkeda:Filmi Pylliilirisë.jpg
Pylli i lirisë
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Pylli i lirisë
Vendi i prodhimit Divjakë
Shqipëri
Viti i prodhimit 1976
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 81:35
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Gëzim Erebara
Skenari Kiço Blushi
Muzika e filmit Feim Ibrahimi
Kameramani Saim Kokona
Drejtori artistik Haxhi Dersha
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Alfred Bualoti
Reshat Arbana
Margarita Xhepa
Dhimitra Plasari
Aktorët tjerë
Ndrek Luca
Minella Borova
Demir Hyskja
Lutfi Hoxha
Lazër Filipi
Andon Qesari

Filmi "Pylli i lirisë" prodhim i vitit 1976.

Regjisor : Gëzim Erebara. Skenari : Kico Blushi. Producent : Shqipëria e Re. Muzika : Feim Ibrahimi.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

në episode:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vlash Zaka një fshatar i varfër dhe jetim, ushqehet duke kapur kuaj në pyll. I vellai që është tashmë partizan, ka vrarë një spiun të italianëve kështu që edhe Vlashi është në suvejim. Jeta e tij është në rrezik nga tregtari i fshatit Lami, dhe nga kryetari i komunës, ballisti Ibrahim Beu për shkak të një kali. Por ai gjen mbështetje tek bashkëfshatarët e tij derisa delë partizan së bashku me Lenën. Filmi është luajtur në Divijak të Lushnjes.