Lutfi Hoxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lutfi Hoxha
Lindi më 1 Qershor 1934
Vendlindja Durrës, Shqiperi
Nënshtetësia Shqiptare
Profesioni Aktor i filmit dhe teatrit shqiptar
Vitet aktiv 1963 - 2009
I njohur për  Shoku ynë Tili, Një udhëtim i vështirë, Vetmi etj
Titulli Artist i merituar
Përkatësia fetare Mysliman

Lutfi Hoxha (lindi me 1 Qershor 1934) eshte nje aktor shqiptar. Në janar 1953 ishte një nga themeluesit e teatrit "Aleksandër Moisiu", në Durrës, ku ai luajti deri në fund të karrierës së tij artistike. Në vitin 1989 ka dalë në pension.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]