Shoku ynë Tili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Shoku ynë Tili
Arkivi i filmit
Shoku ynë Tili.JPG
Titulli shqip Shoku ynë Tili
Vendi i prodhimit Tiranë Shqipëri
Viti i prodhimit 1981
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 76:45
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Fehmi Hoshafi
Skenari Qazim Kashari

Naum Bitri

Halil Kamberi

Muzika e filmit Tahsin Hoshafi
Kameramani Pëllumb Kallfa
Drejtori artistik Vangjel Leka
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Elida Janushi
Arben Latifi
Lutfi Hoxha
Zyliha Miloti
Aktorët tjerë
Vasillaq Vangjeli
Mirketa Çobani
Zef Bushati
Ndrek Shkjezi


"Shoku ynë Tili" është një film shqiptar i prodhuar në Shqipëri në vitin 1981.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tili është një nxënës i vështirë që bëhet problem për familjen dhe shkollën. Është një nxënës me humor por edhe i bezdishëm. Ka probleme me mësuesit, sidomos me mësuese Dritën e cila e ka në kujdestari. Tili nga ana e tij kërkon të shkojë në klasën e mëparëshme ku mësuese është Besa. Edhe pse e pranojnë kërkesën e tij ai vazhdon rutinën e mëparëshme. Gjëndja perkeqësohet kur ai edhe Luli shuajnë dritat e shkollës në ditën e takimit me prindërit. Me punën e palodhur të mësuesve Besës dhe Bujarit, arrijnë ta bindin dhe të kthehet në rrugë të mbarë.


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.