Tinguj lufte

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tinguj lufte
Arkivi i filmit
Filmi Tingujt e Luftës.jpg
Titulli shqip Tinguj lufte
Vendi i prodhimit Durrës, Tirane, Vlore

Shqipëri

Viti i prodhimit 1976
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 84:30
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Xhamfise Keko
Skenari Flamur Topi
Muzika e filmit Tish Daija
Kameramani Petraq Lubonja
Drejtori artistik Polivaq Lina
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Reshat Arbana
Ndrek Luca
Sulejman Pitarka
Antoneta Papapavli
Aktorët tjerë
Vangjel Heba
Sulejman Dibra
Sokol Goxhi
Rubin Pitarka
Anila Kardhashi
Adrian Laperi

Filmi "Tinguj Lufte" është një film shqiptar, prodhim i vitit 1976.

Regjisor: Xhanfise Keko Skenari: Flamur Topi Producent: Shqipëria e Re Muzika: Tish Daija.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bardhi jetim shkon të punojë në qytet në familjen e pasur të Galip Shkëmbit i cili ka një djalë Nardin. Në shtëpinë e tregëtarit të pasur vjen vazhdimisht Eqeremi që i jep Nardit mësime violine. Por Eqeremi zbulon talentin e Bardhit. Me ndihmën e Eqeremit Bardhi mëson t’i bjerë violinës dhe të bëjë aksionet e para kundër fashistëve.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]