Tish Daija

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Tish Daija.jpg

Tish Daija[1] 1926-2004 ka lindur më 30 janar 1926Shkodër, Shqipëri. Krijimtarinë muzikore e filloi nën tingujt e fizarmonikës. Kompozimet e para janë këngët “Çik, o mori çikë”, “Ndal, bre vash”, “Me lule të bukura”, etj. Shkollën e mesme e kreu në vitin 1947 në qytetin e lindjes. Më 1956, Tish Daija kreu studimet në konservatorin “Çajkovski” të Moskës. Mbas studimeve emërohet në Ministrinë e Arsimit dhe Kulturës. Tish Daija është autor i shumë veprave të mëdha muzikore si, opereta “Lejlaja”, opera “Pranvera”, baleti i parë shqiptar “Halili dhe Hajria”, etj. Tish Daija ka vdekur në moshën 78 vjeçare në 3 tetor 2004.

Lidhje të jashtme

  • Interviste me kompositorin Tish Daija -Artist i Popullit- Gazeta “Dita Informacion”, 23 janar 1994 [2]