Sulejman Pitarka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sulejman Pitarka
Sulejman Pitarka..JPG
Informacione personale
Ditëlindja 2 Shkurt, 1924
Vendlindja Dibër
Ditëvdekja 24 mars 2007[1]
Vendvdekja Tirane


Sulejman Pitarka lindi me 2 shkurt 1924, ne Diber.Ai ka luajtur me sukses 50 role në Teatrin Kombëtar të Tiranës dhe 20 të tjerë në kinematografi. Ka hyrë në historinë e dramës shqipe si autor i dramës “Familja e peshkatarit”. Më 1927, kur ishte në moshën trevjeçare, familja e tij u vendos në Durrës. Këtu kaloi fëmijërinë. Pas mbarimit të shkollës së mesme, filloi punë në bankë. Libri i tij Trimi i mirë me shokë shumë është një dramë për fëmijë ku flitet për Skënderbeun (Gjergj Kastriotin).


Disa përvoja skenike, pothuaj rastësore, gjatë shërbimit ushtarak (1945 – 1947) e shtynë të interesohej më shumë për teatrin dhe të përfshihej në lëvizjen amatore të Durrësit.

Më 1951, u përzgjodh për t’iu bashkëngjitur trupës, ende në formim, të Teatrit Popullor (sot Kombëtar) në Tiranë, ku u bë menjëherë margaritari i kurorës. Luajti rreth 50 role, duke shkëlqyer njësoj, si në dramë, ashtu edhe në komedi.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Teatër[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ http://www.albasoul.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2029

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]