Ura pranë kështjellës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arkivi i filmit
Ura pranë kështjellës.jpg
Titulli shqip Stampa:Ura pranë kështjellës
Vendi i prodhimit Shkodër
Shqipëri
Viti i prodhimit 1984
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 37:41
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Rikard Ljarja
Skenari Rikard Larja
Muzika e filmit Zef Çoba
Kameramani Pëllumb Kallfa
Drejtori artistik Marko Panojoti
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Sulejman Pitarka
Darlin Çapeli
Nefail Piraniqi
Gjon Karma
Aktorët tjerë
Mehmet Çekini
Apostol Naçi

Filmi "Ura pranë kështjellës" prodhim i vitit 1984 me metrazh të shkurtër.

Regjia: Rikard Ljarja, Skenari: Rikard Ljarja, Producent: Shqipëria e Re , Muzika: Zef Çoba.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë regjimit zogist, ura ishte një pjesë e rëndësishme për banorët e asaj krahine. Historia e saj lidhej me të shkuarën, duke u bërë shënjestër e armiqve. Kështu ishte e nevojshme edhe mbrojtja e saj, ku i takonte familjes përkatëse ta mbronin dhe restauronin atë brez pas brezi.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]