Rikard Ljarja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rikard Larja)
Jump to navigation Jump to search
Rikard Ljarja.jpg

Rikard Ljarja (1 prill 1943Shkodër) është një aktor i teatrit dhe kinemasë shqiptare.

vitin 1960 mbaroi maturën në Shkodër kurse në vitin 1965 u diplomua në Shkollën e Lartë të Aktrimit "A. Moisiu", Tiranë.

Për tetë vite, pas diplomimit, punoi aktor i teatrit në Teatrin "Migjeni" në Shkodër. Prej vitit 1973 deri në vitin 1996 ai ishte aktor, skenarist dhe regjisor i filmave të prodhuar nga kinostudiot. Prej 1996 deri 2002, kur doli në pension, ishte drejtor artistik në televizionin publik shqiptar.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skenarist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rikard LjarjaIMDb