Jump to content

Ndërgjegjja (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ndërgjegja)
Ndërgjegjja (film)
Arkivi i filmit
Titulli shqip Ndërgjegja
Vendi i prodhimit Tiranë
Shqipëri
Viti i prodhimit 1972
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 69:49
Ekipi realizues
Regjia Hysen Hakani
Skenari Hysen Hakani
Muzika e filmit Limos Dizdari
Kameramani Saim Kokona
Drejtori artistik Spiro Metalino
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Rikard Ljarja
Roza Anagnosti
Fitim Makashi
Gëzim Kame
Aktorët tjerë
Petrit Llanaj
Gjon Karma
Lazër Vlashi
Spiro Urumi

Filmi Ndërgjegja është prodhim i vitit 1972.

Regjisor: Hysen Hakani, Skenari: Hysen Hakani, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Limos Dizdari.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

në episode[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kujtimi punon si mekanik në një oficinë. Nga pakujdesia, ai le pa rregulluar frenat e një kamioni dhe i shkakton një aksident Petros, shoferit të kamionit. Petro do të ndëshkohet për pakujdesi. Kujtimin fillon ta brejë ndërgjegja, por e ka të vështirë të pranojë fajin. E dashura e tij i jep kurajë për të treguar të vërtetën. Pas kësaj ndjehet më i lehtësuar.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]