Skëterrë '43

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skëterrë '43
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Skëterrë '43
Origjinali Skëterrë '43
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Prodhuesi i filmit:
Aktorë kryesorë

Filmi "Skëterrë '43" prodhim i vitit 1980. Regjia: Rikard Ljarja, Skenari: Bashkim Shehu, Producent: Shqipëria e Re , Muzika: Zef Çoba.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Revoltë në një kamp përqëndrimi fashist në vitin 1943 kundër metodave barbare e terrorit. Të burgosurit kryengritës si: profesori piktori Hekurani, Ariani, Mira, Shpresa organizohen dhe mbajnë lidhje të vazhdueshme me rezistencën jashtë kampit. Me rezistencë të fortë ata arrijnë të shkatërrojnë skëterrën fashiste.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]