Liza Hajati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liza Hajati

Liza Hajati (Kryemadhi lindi me 10 Dhjetor 1952) eshte nje aktore e filmit dhe teatrit Shqiptar. Ajo eshte e martuar me aktorin Gjovalin Hajati. Një aktore mjaft e talentuar dhe premtuese ajo luajti një mori rolesh, ku mund të përmendim: Dila te “Kulla e Hutajve” (1981), Kristina te “Komunistët” (1981), Suada te “Pas provimit të fundit” (1982), Tezja te “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo” (1983),Nëna te “Në prag të jetës” (1983), Gruaja e dytë te “Përballë vetes” (1983), Leli te “Prometeu” (1984), Rita te “Pallati 176” (1986), Këngëtarja te “Martesa e avokatit” (1987), Dora te “Nesër është vonë” etj.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vizita e Dames Plake (1991)

Nje djale dhe nje vajze (1990) - Nena e Artanit

Kush e solli Doruntinen (1989) - Gruaja e trete

Pas takimit te fundit (1989) - Liza

Historiani dhe Kameleonet (1989) - Mbesa e ministrit

Rikonstruksioni (1988) TV - Gruaja e Gjergjit

Martesa e avokatit (1987) - Kengetarja

Te mos heshtesh (1985) - Bardha

Sketerre 43 (1980) - Kuestorja italiane

Deshmoret e Monumenteve (1980)

Vellezer dhe shoke (1980) - Nena e Lenes

Nga mesi i erresires (1978) - Gabriela

Perse bien keto daulle (1969) - Udhetarja ne tren