Jump to content

Përse bie kjo daulle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Përse bie kjo daulle
Arkivi i filmit
Titulli shqip Përse bie kjo daulle
Origjinali Përse bie kjo daulle
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 1969
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Piro Milkani
Skenari Piro Milkani
Drejtori artistik Josif Kromidha
Prodhuesi i filmit:
Aktorë kryesorë
Adelina Xhafa
Seit Boshnjaku
Timo Flloko
Dhimitër Pecani
Aktorët tjerë
Arben Shaka


"Përse bie kjo daulle" është një film shqiptar i prodhuar në Shqipëri në vitin 1969.

Të dhënat mbi filmin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi është bazuar në romanin “Dasma” të Ismail Kadaresë. Katrina (Adelina Xhafa) dhe Xhaviti (Timo Flloko), dy të rinj vullnetarë bien në dashuri gjatë ndërtimit të një hekurudhe dhe vendosin të martohen. Por babai i Katrinës (Lukë Kaçaj), një malësor që e ka fejuar vajzën pa pëlqimin e saj, nuk mund ta pranojë këtë martesë. Ai shkon në ceremoninë e dasmës për të vrarë të bijën. Por ç’ndodh…?

Adelina Xhafa (1951), played the role of Katrin, protagonist of the movie "Why beat the drum" according to the novel "The Wedding" by the writer Ismail Kadarè, in 1968. It was selected among hundreds of female students from the higher institutes of Tirana. Later she graduated in construction engineering and worked in the National Institute of Urban Planning and Architecture. Since 1990 he lives in Italy where he continued in his field of studies. In 2015, with the support of the State Archive of Cinematography, a book was published in Tirana entitled "Adelina, the girl marked by God", dedicated to Adelina Xhafa.[1]

In 1973 Adelina Xhafa married Albert Frashëri (Alberto Frasher), mathematician, essayist and writer. They have two daughters, Silvia and Alda, as well as two grandchildren, Davide Roberto Tunno and Alessandro Pratillo Hellmann.In 2015, with the support of the National Film Archive (Tirana), was published the book "Adelina, the girl marked by God" dedicated to the actress Adelina Xhafa.Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tite, Teodor; Vig, Adelina; Olteanu, Nicolae; Cuna, Cristian (2011-10). "moviTest: A Test Environment dedicated to multi-core embedded architectures". 2011 International Symposium on System on Chip (SoC). IEEE. doi:10.1109/issoc.2011.6089689. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)