Mihal Stefa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mihal Stefa (Korçë, 1902 - Tiranë, 16 korrik 1980) ka qenë, ishte aktor i njohur shqiptar.

Mihal Stefa, në rolin e Gjergj Aranitit, në filmin Skënderbeu.jpg

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

U lind në mesin e një familjeje të thjeshtë, shkoi i vogël çirak për të nxënë rrobaqepësinë dhe më pas në punishte duhani. Nisi veprimtarinë si aktor krejt i ri me një shoqëri amatoriale aktorësh e përkujdesur nga shoqëria "Vatra".

Debutoi për herë të parë në skenë më 1922 me pjesën "Detyra e nënës” të Foqion Postolit. Më 1929 së bashku me familjen e tij zhvendoset në Tiranë dhe nis punë në një shtypshkronjë. Iu rikthye skenës më 1932 me trupën amatore të Mihal Popit, dhe mori pjesë në kurse recitimi aktorial.

Më 1945, pas hypjes në fuqi të komunistëve, Stefa iu bashkua grupit që organizoi Teatrin Popullor. Debutoi me rolin e Panikës të veprës "Topazi", nga Marcel Pagnol.

Në Teatrin Popullor drejtoi dhe aktroi për mbi njëzet vite, ku interpretoi mbi 45 role. Në galerinë roleve të tij shkëpusim komandantin tek “Fundosja e skuadrës”, Qatipin tek “Halili dhe Hajria”, Luka Lukiçin tek “Revizori”, Alekon tek “I çuditshmi”, Jovan Myzeqarin tek “Dasma e madhe”, varrmihësin tek “Hamleti “, etj.

Roli i tij i parë në kinema qe i Gjergj Arianitit tek filmi Skënderbeu më 1953.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Bibliografia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Abaz Hoxha: Enciklopedia e kinematografise shqiptare. Autore & vepra. Tirana: Toena, 2002. ISBN 99927-1-555-3.
  • Flori Slatina: 60 vjet Teatri Kombetar 1945-2005. Tirana: 2005. ISBN 99943-715-9-2.