Violeta Manushi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Violeta Manushi
Lindi më 6 mars 1926
Vendlindja Berat, Republika Shqiptare
Vdiq më 26 korrik 2007
Vendvdekja Berat, Shqipëri
Nënshtetësia Shqiptare
Arsimimi Shkolla e mesme Qemal Stafa
Profesioni Aktore e filmit dhe teatrit shqiptar
Vitet aktiv 1958 - 2005
E njohur për  Zonja nga qyteti, Pallati 176, Rrethimi i vogël, Gjenerali i ushtrisë së vdekur etj
Titulli Artist i Popullit
Përkatësia fetare Krishtere

Violeta Manushi (6 mars 1926 - 26 korrik 2007) ishte një aktore shqiptare. Ajo ishte një nga ikonat e Teatrit Kombëtar të Tiranës, aktive edhe pas 48 vjetësh Aktore e madhe, që ka shkëlqyer njësoj si në komedi (Ollga tek “Zonja nga qyteti”) ashtu edhe në dramë (Nica tek “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”). Numëron mbi 100 role në teatër dhe 16 në kinema. Në maj 2004 u rikthye me sukses në skenën e Teatrit Kombëtar, me tragjikomedinë “Streha e të harruarve”.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Violeta Manushi lindi në Korçë. Ish-punëtorja e tipografisë, vetëm 20 vjeçe u regjistrua në shkollën e parë dramatike, të hapur pranë Teatrit të Shtetit (sot TK), më 1946. U shqua menjëherë për vërtetësi, spontanitet e natyrshmëri të rrallë, por edhe disiplinë e vullnet të hekurt. Në dramën “Orët e Kremlinit” (1957) ajo luajti njëherësh tre role, duke shënuar kështu një rekord origjinal, ende në fuqi.

Më pas shkëlqeu në rolet protagoniste në komeditë “Gratë gazmore të Uindsorit” (1959) dhe “Morali i zonjës Dulska” (1958). Nga dramaturgjia kombëtare interpretoi me shumë sukses Olimbinë te “Karnavalet e Korçës” (1964), Zyhranë te “Fytyra e dytë” (1968), Nicën te “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” (1971), Ollgën te “Zonja nga qyteti” (1975) dhe teton te “Pallati 176” (1985), duke u transformuar tërësisht në secilin prej tyre.

Ka luajtur edhe në 16 filma, që nga “Tana” (1958) e deri tek “Rrethimi i vogël” (1989) dhe një teledramë “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” (1976). Për rolin e teto Ollgës tek “Zonja nga qyteti” fitoi Medaljonin e Festivalit të Filmit më 1977

Jeta personale dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Violeta Manushi nuk u martua kurrë dhe nuk pati fëmijë. Ajo u nda nga jeta ne moshen 81 vjecare me 26 korrik 2007 ne Tiranë, Shqipëri.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sirena II: Kthim ne thellesi". Albanian Dubs (në anglisht). Marrë më 2021-05-01.