Trishtimi i zonjës Shnajder

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Trishtimi i zonjës Shnajder është një film shqiptar i xhiruar në vitin 2005Ceki, por i shfaqur në 2008. Është një histori e cila do të priste në sirtar për shumë vjet. Ishte historia e një të riu, i cili u dashurua në Çeki, por që prishja e bllokut komunist në atë kohë e detyroi që të largohej nga dashuria e tij. Ai ishte pjesë e atij kontingjenti më të rinj që mbartnin të njëjtën histori mbi supe. Megjithatë Pirro Milkani pati mundësinë që të rikthehet dhe të hedhë në celuloid atë pjesë jetë, të cilën ai e braktisi pa dëshirën e tij. Filmi "Trishtimi i Zonjës Shnajder" është i ndërtuar mbi elemente autobiografike dhe në këtë realizim, ai po kryen një udhëtim në të shkuarën e tij dhe po sjell para shikuesve, jo vetëm historinë e tij personale, por edhe atë të shumë bashkëmoshatarëve të tij shqiptarë.

Regjisor : Eno Milkani, Piro Milkani

Shkrimtar : Piro Milkani (historia), Radek Sofr

Data e premierës : 14 Mars 2008 (Shqipëria)

Lloji: Drama | Romance

mosha:nga 12 vjeq

Aktorët dhe rolet[redakto | redakto tekstin burimor]