Arturo Ui

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arturo Ui dramë e Bertolt Breht - Regjisor Piro Mani (1971). Behet fjale per perkthimin dhe veniene ne sken ete te drames Der aufhaltsame Aufstieg des Arturo Ui ist ein Theaterstück te autorit Bertolt Brecht,shkruar me 1941. Historia e një karriere që mund të frenohej.

" Unë erdha midis njerëzve në kohën e revoltës dhe së bashku me ta u revoltova. Kështu kaloi koha, që m'u dha në këtë tokë..."

Interpretojnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vilson Gjocaj, Ahmet Pasha, Lazër Filipi, Ndrek Shkjezi, Qenan Toro, Tomorr Guçe, Shkëlqim Basha, Pjetër Gjoka, Gjovalin Gjoka, Kadri Roshi, Luan Qerimi,Pandi Siku, Fatos Haxhiraj, Prokop Mima, Ndrekë Luca, Xhemil Tagani, Antoneta Papapavli, Esma Agolli, Xhafer Xhafa, Avni Rada, Mhill Pali, Sulejman Pitarka, Avni Resuli, Sheri Mita, Lazër Vlashi, Sulejman Dibra, Avni Resuli, Reshat Arbana, Sandër Prosi, Roland Trebicka, Gjon Karma, Anastas Kristofori, Violeta Manushi, Drita Pelingu, Margarita Xhepa, Mimika Luca, Hasan Fico.

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]