Jump to content

100 librat e shekullit sipas Le Monde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

100 librat e shekullit është një renditje e librave që konsiderohen si librat më të mirë të shekullit realizuar përmes një sondazhi nga Fédération Nationale d’Achats des Cadres dhe gazeta pariziene Le Monde.

Duke filluar me një listë paraprake me 200 tituj të përpiluar nga librashitësit dhe gazetarët, 17,000 francezë votuan duke iu përgjigjur pyetjes, "Cili libër ka mbetur në kujtesën tuaj?" (« Quels livres sont restés dans votre mémoire ? »).[1]

Lista e titujt e preenduar përmabn romane, poezi, drama të mirënjohura si dhe libra me figura komike. Pesëdhjetë titujt e parë të listës ishin subjekt i një eseje nga Frédéric Beigbeder, Iventari i fundit para shkatërrimit, në të cilën ai bujshëm tërhoqi vëmëndje me karakterin e tij francez të përqëndruar.

Në këtë listë gjendet ne vendin 81-të romani i famshëm i Ismail Kadare, Gjenerali i ushtrisë së vdekur.

Rendi Titulli Autori Viti Gjuha
1 I huaji Albert Camus 1942 frëngjisht
2 Në kërkim të kohës së humbur Marcel Proust 1913-1927 frëngjisht
3 Procesi Franz Kafka 1925 gjermanisht
4 Princi i Vogël [2] Antoine de Saint-Exupéry 1943 frëngjisht
5 Gjendja Njerzore André Malraux 1933 frëngjisht
6 Voyage au bout de la nuit Louis-Ferdinand Céline 1932 frëngjisht
7 Vilet e Zemërimit John Steinbeck 1939 anglisht
8 Për kë bien këmbanat Ernest Hemingway 1940 anglisht
9 Le Grand Meaulnes Alain-Fournier 1913 frëngjisht
10 Shkuma e Ditëve Boris Vian 1947 frëngjisht
11 Seksi i Dytë Simone de Beauvoir 1949 frëngjisht
12 Duke pritur Godonë Samuel Beckett 1952 frëngjisht
13 Qënia dhe Hiçi Jean-Paul Sartre 1943 frëngjisht
14 Emri i trëndafilit Umberto Eco 1980 italisht
15 Arkipelagu gulag Aleksandr Solzhenitsyn 1973 rusisht
16 Paroles Jacques Prévert 1946 frëngjisht
17 Alcools Guillaume Apollinaire 1913 frëngjisht
18 Le Lotus bleu Hergé 1936 frëngjisht
19 Ditari Anne Frank 1947 gjermanisht
20 Tristes tropiques Claude Lévi-Strauss 1955 frëngjisht
21 Më e Mira e Botave Aldous Huxley 1932 anglisht
22 1984 George Orwell 1949 anglisht
23 Asterix René Goscinny dhe Albert Uderzo 1959 frëngjisht
24 La Cantatrice chauve Eugène Ionesco 1952 frëngjisht
25 Three Essays on the Theory of Sexuality Sigmund Freud 1905 gjermanisht
26 L'Œuvre au noir Marguerite Yourcenar 1968 frëngjisht
27 Lolita Vladimir Nabokov 1955 anglisht
28 Uliksi James Joyce 1922 anglisht
29 Shkretëtira e Tartarëve Dino Buzzati 1940 italisht
30 Les Faux-monnayeurs André Gide 1925 frëngjisht
31 Le Hussard sur le toit Jean Giono 1951 frëngjisht
32 Belle du Seigneur Albert Cohen 1968 frëngjisht
33 Njëqind vjet vetmi Gabriel García Márquez 1967 spanjisht
34 The Sound and the Fury William Faulkner 1929 anglisht
35 Thérèse Desqueyroux François Mauriac 1927 frëngjisht
36 Zazie dans le métro Raymond Queneau 1959 frëngjisht
37 Peshtjellim ndjenjash Stefan Zweig 1927 gjermanisht
38 Iku bashkë me erën Margaret Mitchell 1936 anglisht
39 Lady Chatterley's Lover D. H. Lawrence 1928 anglisht
40 Der Zauberberg Thomas Mann 1924 gjermanisht
41 Bonjour tristesse Françoise Sagan 1954 frëngjisht
42 Le Silence de la mer Vercors 1942 frëngjisht
43 La Vie mode d'emploi Georges Perec 1978 frëngjisht
44 The Hound of the Baskervilles Arthur Conan Doyle 1901-1902 anglisht
45 Sous le soleil de Satan Georges Bernanos 1926 frëngjisht
46 Getsbi i Madh F. Scott Fitzgerald 1925 anglisht
47 Shakaja Milan Kundera 1967 çekisht
48 Il disprezzo Alberto Moravia 1954 italisht
49 The Murder of Roger Ackroyd Agatha Christie 1926 anglisht
50 Nadja André Breton 1928 frëngjisht
51 Aurélien Louis Aragon 1944 frëngjisht
52 Le Soulier de satin Paul Claudel 1929 frëngjisht
53 Sei personaggi in cerca d'autore Luigi Pirandello 1921 italisht
54 Arturo Ui Bertolt Breht 1959 gjermanisht
55 Vendredi ou les Limbes du Pacifique Michel Tournier 1967 frëngjisht
56 Lufta mes boteve Herbert Xhorxh Uells 1898 anglisht
57 Se questo è un uomo Primo Levi 1947 italisht
58 Kryezoti i unazave J. R. R. Tolkien 1954-1955 anglisht
59 Les Vrilles de la vigne Colette 1908 frëngjisht
60 Capitale de la douleur Paul Éluard 1926 frëngjisht
61 Martin Iden Jack London 1909 anglisht
62 La Ballade de la mer salée Hugo Pratt 1967 italisht
63 Le Degré zéro de l'écriture Roland Barthes 1953 frëngjisht
64 Die verlorene Ehre der Katharina Blum Heinrich Böll 1974 gjermanisht
65 Le Rivage des Syrtes Julien Gracq 1951 frëngjisht
66 Les Mots et les Choses Michel Foucault 1966 frëngjisht
67 On the Road Jack Kerouac 1957 anglisht
68 Aventurat e Nils Holgersson Selma Lagerlof 1906-1907 suedisht
69 Një Dhomë më Vete Virginia Woolf 1929 anglisht
70 The Martian Chronicles Ray Bradbury 1950 anglisht
71 Le Ravissement de Lol V. Stein Marguerite Duras 1964 frëngjisht
72 Le Process-verbal Jean-Marie Gustave Le Clézio 1963 frëngjisht
73 Tropismes Nathalie Sarraute 1939 frëngjisht
74 Journal, 1887–1910 Jules Renard 1925 frëngjisht
75 Lordi Xhim Joseph Conrad 1900 anglisht
76 Écrits Jacques Lacan 1966 frëngjisht
77 Le Théâtre et son double Antonin Artaud 1938 frëngjisht
78 Manhattan Transfer John Dos Passos 1925 anglisht
79 Fiksionet Jorge Luis Borges 1944 spanjisht
80 Moravagine Blaise Cendrars 1926 frëngjisht
81 Gjenerali i ushtrisë së vdekur Ismail Kadare 1963 shqip
82 Sophie's Choice William Styron 1979 anglisht
83 Romancero gitano Federico García Lorca 1928 spanjisht
84 Pietr-le-Letton Georges Simenon 1931 frëngjisht
85 Notre-Dame-des-Fleurs Jean Genet 1944 frëngjisht
86 Der Mann ohne Eigenschaften Robert Musil 1930-1932 gjermanisht
87 Fureur et mystère René Char 1948 frëngjisht
88 The Catcher in the Rye J. D. Salinger 1951 anglisht
89 No Orchids for Miss Blandish James Hadley Chase 1939 anglisht
90 Blake dhe Mortimer Edgar P. Jacobs 1950 frëngjisht
91 The Notebooks of Malte Laurids Brigge Rainer Maria Rilke 1910 gjermanisht
92 La Modification Michel Butor 1957 frëngjisht
93 Origjinat e Totalitarianizmit Hannah Arendt 1951 gjermanisht
94 Mjeshtri dhe margarita Mikhail Bulgakov 1967 rusisht
95 The Rosy Crucifixion Henry Miller 1949-1960 anglisht
96 Gjumi i Madh Raymond Chandler 1939 anglisht
97 Amers Saint-John Perse 1957 frëngjisht
98 Gaston André Franquin 1957 frëngjisht
99 Under the Volcano Malcolm Lowry 1947 anglisht
100 Fëmijët e mesnatës Salman Rushdie 1981 anglisht

Shiko edhe këtë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ Écrivains et choix sentimentaux Arkivuar 27 maj 2012 tek Archive.today, Josyane Savigneau, Le Monde, 15 October 1999.  Franca
  2. ^ "List of the foreign editions of The Little Prince" (në anglisht). Patoche.org. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2008. Marrë më 5 korrik 2013.