Jump to content

Virginia Woolf

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Virginia Woolf

Adeline Virginia Woolf (mbiemri i vajzërisë Stephen; lindur më 25 janar 1882 - 28 mars 1941) ishte një shkrimtare angleze dhe një nga modernistet më të shquara të shekullit të 20-të, që konsiderohet nismëtare në përdorimin e rrjedhës së vetëdijes si teknikë e shkrimit.

Gjatë periudhës mes dy luftërave, Woolf ishte një figurë e rëndësishme e shoqërisë letrare të Londrës, një anëtare e Grupit Bloomsbury. Në 1915 ajo botoi novelën e saj të parë, The Voyage Out, përmes shtëpisë botuese të gjysmë vëllait të saj, Gerald Duckwoth and Company. Veprat e saj më të famshme përfshijnë romanin Mrs Dalloway (Zonja Dalloway[1]) (1925), To the Lighthouse (Udha për te fari[2]) (1927) dhe Orlando (1928). Ajo gjithashtu njihet për esetë e saj përfshirë A Room of One's Own (Një Dhomë më Vete[3]) (1929), ku shkroi thënien e cituar shpesh "Një grua duhet të ketë para dhe një dhomë të vetën, nëse ajo do të shkruajë prozë letrare".

Woolf ka vuajtur në periudha të shkurtra nga sëmundjet mendore gjatë gjithë jetës së saj, mendohet të ketë qenë ajo që tani quhet çrregullim bipolar [4] dhe bëri vetëvrasje duke u mbytur në vitin 1941, në moshën 59 vjeçare.


Virginia Woolf lindi si Adeline Virginia Stephen në Londër në vitin 1882. Nëna e saj, Julia Stephen Prinsep (lindur Jackson) (1846-1895), lindi në Indi nga Dr. John dhe Maria Pattle Xhekson dhe më vonë kaloi në Angli me nënën e saj, ku ajo shërbeu si një model për Para - piktorëve Raphaelite si Edward Burne-Jones.[5] Babai i saj, Sir Leslie Stephen, ishte një autor të dukshëm, kritik dhe alpinist.[6] Virxhinia e re u edukuar nga prindërit e saj në shkrim e këndim e tyre dhe i mirë-lidhur në familje 22 Hajd Park Gate, Kensington. Prindërit e saj kishte qenë i martuar më parë secili dhe është i ve, dhe, rrjedhimisht, familja përmbante tre fëmijët e martesave. Julia kishte tre fëmijë nga burri i saj i parë, Herbert Duckworth : George, Stella, dhe Gerald Duckworth. Babai i saj ishte i martuar me Minny Thackeray, dhe ata kishin një vajzë : Laura Makepeace Stefanin, i cili ishte deklaruar me aftësi të kufizuara mendore dhe jetoi me familjen derisa ajo ishte institucionalizuar në vitin 1891.[7] Leslie dhe Julia kishte katër fëmijët së bashku : Vanessa Stephen (1879 ), Thoby Stephen (1880), Virxhinia (1882), dhe Adrian Stephen (1883).

Sir Leslie Stephen famë si një redaktor, kritik, dhe biograf, dhe lidhjen e tij me Uilliam Thackeray (ai ishte ve e vajzës i ri Thackeray's), do të thotë se fëmijët e tij ishin rritur në një ambient i mbushur me ndikimet e shoqërisë letrare të Viktorias. Henry James, George Henry Lewes, Julia Margaret Cameron (një hallë e Julia Stephen), dhe James Russell Lowell, i cili u bë nun nderi Virxhinia, ishin ndër vizitorët në shtëpi. Julia Stephen ishte po aq e lidhur mirë. Prejardhjen nga një mjek i Marie Antoinette, ajo erdhi nga një familje e bukurive të njohur të cilët u larguan shenjë e tyre në shoqërinë viktoriane si modele për Para-Raphaelite artistëve dhe fotografëve në fillim. Plotësimin e këtyre ndikimeve është bibliotekë pamasë në shtëpinë e Stephens ", nga të cilat Virginia dhe Vanessa (ndryshe nga vëllezërit e tyre, të cilët ishin shkolluar formalisht) ishin mësuar klasike dhe të letërsisë angleze.

Sipas kujtimeve të Woolf, më të gjalla kujtimet e saj të fëmijërisë, megjithatë, nuk ishin të Londrës, por e St Ives në Cornwall, ku familja kaloi çdo verë deri në 1895. Shtëpi Stephens 'verës, Talland House, shikuar nga mbi Porthminster gjirin, dhe është ende në këmbë sot, edhe pse ndryshuar disi. Kujtimet e këtyre festave familjare dhe përshtypjet e peizazhit, sidomos far Godrevy, informoi Woolf fiction shkroi në vitet më vonë, më veçanërisht Për far.

Vdekje e papritur e nënës së saj në vitin 1895, kur ishte 13 Virxhinia, dhe se e gjysmë-Stella motrën e saj dy vjet më vonë, të udhëhequr të parë të Virxhinias në disa dështime nervor. Vdekjes së babait të saj në vitin 1904 duke provokuar shembjen e saj më alarmues dhe ajo ishte institucionalizuar për pak kohë.[7]

Dështime e saj dhe periudhat pasuese të përsëritura depresive, studiuesit moderne (duke përfshirë edhe nipin e saj dhe biograf, Quentin Bell) kanë sugjeruar,[8] u ndikuan edhe nga abuzimi seksual dhe Vanessa ajo iu nënshtruan nga gjysma e tyre-vëllezërve Gjergjit dhe Gerald Duckworth (i cili Woolf kujton në esetë e saj autobiografike A Sketch e kaluara dhe 22 Hyde Park Gate).

Gjatë gjithë jetës së saj, Woolf ishte rrënuar nga swings humor periodike dhe sëmundjeve të lidhura. Edhe pse kjo paqëndrueshmëri prekur shpesh jetën e saj shoqërore, produktivitetin e saj letrare vazhdon me prishet pak e saj deri në vetëvrasje.

Hoaxers luftanije e koracuar në shenja Abyssinian, Virginia Woolf është figura më bearded majtë tani

Pas vdekjes së babait të tyre dhe shkatërrimit të dytë Virxhinia e nervor, Vanesa dhe Adrian shitur 22 Hyde Park Gate dhe bleu një shtëpi në 46 Gordon Square në Bloomsbury.

Pas studimeve në King's College, Cambridge,[9] dhe të King's College në Londër, Woolf erdhi për të dini Lytton Strachey, Clive Bell, Rupert Brooke, Sydney-saksone Turner, Duncan Grant, Leonard Woolf dhe Roger Fry, të cilët së bashku formuan bërthamën e Rrethi intelektual i shkrimtarëve dhe artistëve të njohur si Grupi Bloomsbury. Disa anëtarë të grupit të arritur famë në vitin 1910 me shaka luftanije e koracuar, i cili mori pjesë në Virxhinia maskuar si mashkull Abyssinian mbretërore. I plotë i saj në 1940 flisni Hoax është zbuluar kohët e fundit dhe është botuar në kujtimet e mbledhura në edicionin e zgjeruar i Platformës of Time (2008). Në 1907 Vanessa Clive Bell i martuar, dhe interesi çiftit në art avant gardës do të ketë një ndikim të rëndësishëm në zhvillimin Virxhinia si një autor.[10]

Virginia Stephen shkrimtar i martuar Leonard Woolf në 1912. Pavarësisht nga statusi i ulët e tij materiale (Virxhinia duke iu referuar Leonard gjatë angazhimit të tyre si një "pa para çifut") çifti ndanë një lidhje të ngushtë. Në të vërtetë, në vitin 1937, Woolf shkroi në ditarin e saj: "" Love-duke - pas 25 viteve nuk mund të duroj të veçantë ... e shihni se është kënaqësi të madhe që donte: një grua. Martesën tonë dhe në mënyrë të plotë. " dy bashkëpunuar edhe profesionalisht, në vitin 1917 themelues Press Hogarth, e cila më pas botoi novela Virxhinia e së bashku me vepra nga TS Eliot, Laurens van der Post, dhe të tjerët.[11] Shtypit të porositur edhe vepra nga artistë bashkëkohorë, duke përfshirë Dora Carrington dhe Vanessa Bell.

Moralin e grupit Bloomsbury dekurajuar ekskluzivitetit seksual, dhe në 1922, Virginia u takua shkrimtar dhe kopshtar Vita Sackville-West, gruaja e Harold Nicolson. Pas një fillim paraprake, ata filluan një marrëdhënie seksuale që zgjati deri më të madhe të 1920.[12] Në 1928, Woolf paraqiti Sackville-Perëndim me Orlando, një biografi shkëlqyer në të cilën përfshin heroi eponymous të jetë tre shekuj e të dyja gjinive. Ai është quajtur nga Nigel Nicolson, Vita Sackville-bir Perendimit, "letër të gjatë dhe më simpatik dashuri në literaturë."[12] Pas çështjen e tyre përfundoi, dy gra mbetën miq deri në vdekjen e Woolf në 1941. Virginia Woolf gjithashtu mbeti pranë vëllezërit e motrat e saj të mbijetuar, Adrian dhe Vanessa ; Thoby kishte vdekur nga një sëmundje në moshën 26.

Pas përfundimit të dorëshkrimin e saj të fundit (botuar pas vdekjes) roman, midis Veprat, Woolf ra viktimë e një depresioni të ngjashem atë që ajo kishte përjetuar më parë. Fillimin e Luftës së Dytë Botërore, shkatërrimin e shtëpisë së saj në Londër gjatë Blitz, dhe pritjen e ftohtë dhënë biografinë e saj e saj Fry mik vonë Roger gjitha përkeqësuar gjendjen e saj derisa ajo nuk ishte në gjendje për të punuar.[13]

28 mars 1941 Woolf kryen vetëvrasje. Ajo mbush xhepat e palltos se saj me gure, dhe hidhet në lumin Ouse pranë shtëpisë së saj per te mbytur veten. Trupi nuk gjendet deri në 18 prill.[14] I shoqi e varrosi hirin e saj nën një pemë në kopshtin e Shtëpisë së Monk, shtëpinë e tyre në Rodmell, Sussex.

Në notën e saj të fundit për burrin e saj ajo ka shkruajtur :

“E ndiej se po çmendem përsëri. Kësaj radhe nuk do të shërohem. Po filloj të dëgjoj zëra. Nuk arrij të përqendrohem. Prandaj po bëj atë që duket gjëja më e mirë për t’u bërë. Ti më ke dhënë më të madhen lumturi që mund të jepet. Nuk besoj se dy persona do të mund të kishin qenë më të lumtur përpara se të arrinte kjo sëmundje e tmerrshme. Nuk mund të luftoj më… Ajo që dua të them është se gjithë lumturinë e jetës sime e kam prej teje. Ke qenë plotësisht i urtë me mua dhe pabesueshmërisht i mirë. Nëse ndokush do të kishte mundësi të më shpëtonte, do të ishe ti…”..[15]

Woolf filloi të shkruar profesionalisht në 1900, fillimisht për Letërsi Times shtese me një pjesë gazetareske rreth Haworth, shtëpia e familjes Brontë.[16] Romani i saj i parë, Nga Voyage, u botua në vitin 1915 deri në gjysmën e saj, vëllait të vulos, Gerald Duckworth and Company Ltd

Ky roman kishte të drejtë fillimisht Melymbrosia, por në mënyrë të përsëritur Woolf kishte ndryshuar projekt. Një version i mëparshëm i Nga Voyage është rindërtuar nga Woolf DeSalvo dijetar Louise dhe është tani në dispozicion të publikut nën titullin e synuar. DeSalvo argumenton se shumë prej Woolf ndryshimet e bëra në tekst ishin në përgjigje të ndryshimevete jetës se saj.[17]

Woolf vazhdoi të botojë romane dhe ese si një intelektual publik për suksesin si kritike dhe popullor. Pjesa më e madhe e punës së saj ishte vetë-publikuar përmes shtypit Hogarth. Ajo është përshëndetur si një nga novelists më të mëdha të shekullit XX dhe një modernistėve kryesor.[18]

Woolf është konsideruar si një nga më të madh në Shpikësit e gjuhës angleze. Në veprat e saj ajo eksperimentoi me rrymë-e-vetëdijes dhe themelor psikologjike si edhe motive emocionale e karaktereve. Reputacioni Woolf ka rënë ndjeshëm pas Luftës së Dytë Botërore, por reputacioni I saj u ngrit me rritjen e kritikave feministe në vitet 1970.[19]

Puna e saj ishte kritikuar për epitomizing botë të ngushtë të inteligjencës se lartë- te klasës së mesme angleze. Disa kritikë gjykuar se tek ajo të mungon në universaliteti dhe thellësia, pa fuqi për të komunikuar ndonjë gjë të rëndësisë emocionale apo etike te lexuesit. Ajo u kritikua gjithashtu nga disa si një anti-semit, edhe pse për fat të mirë e saj duke u martuar me një burrë hebre. Ky anti-semitizmit është tërhequr nga fakti që ajo shpesh e ka shkruajtur e karaktere hebraike në archetypes stereotipik dhe përgjithësime.[20] E madhe dhe në rritje viteve 1920 dhe '30 anti-semitizmit kishte një ndikim të pashmangshëm në Virginia Woolf. Ajo shkroi në ditarin e saj, "Unë nuk më pëlqen zëri hebrenj; unë nuk qesh si hebreje." Megjithatë, në një letër të 1930 kompozitori, Ethel Smyth, i cituar në biografinë e Nigel Nicolson, Virginia Woolf, ajo recollects e saj krenohet me Jewishness Leonard e konfirmon tendencat e saj snob, "Si kam urryer u martuar një çifut-cfare snob isha, sepse ata kan vitalitet të madh."[21] Në një letër të saj i dashur mik Ethel Smyth, Virxhinia jep një dënim të ashpër Krishterimit, duke treguar vetë e saj drejtë kultit te vetes" dhe ku thuhet "hebre im ka fe më në një gozhdë shputë - më shumë dashuri njerëzore, në një flokë."[22] Virxhinia dhe burri i saj, Leonard Woolf e urryen dhe e kishin frikë fashizmi me 1930 e saj anti-semitizmit bejn te ditur se ata ishin në listën e zezë e Hitlerit. 1938 librin e saj Tre Guineas ishte një padi drejt fashizmit.[23]

Veçantitë Virginia Woolf si një shkrimtar fiction kanë qenë të prirur të errët forca e saj qendrore: Woolf ndoshta është romanciere e madhe lirike në gjuhën angleze. Romanet e saj janë shumë të eksperimental: a narrative, shpesh e qetë dhe e zakonshme, është refraktar dhe nganjëherë shkrihet gati-në vetëdijen karaktere 'perceptues. Lyricism intensive dhe siguresave stilistik mjeshtëri për të krijuar një botë të tepërt me përshtypje auditor dhe vizuale.[23]

Intensiteti i vizionit poetik Virginia Woolf e lartëson zakonshëm, cilësimet e ndonjëherë banal - mjedise shpesh gjatë kohës së luftës - e shumica e romaneve të saj. Për shembull, Znj Dalloway (1925) qendrat më përpjekjet e Clarissa Dalloway, një grua me moshë mesatare të shoqërisë, për të organizuar një parti, ashtu si jeta e saj është paralleled me atë të Septimus Warren Smith, një veteran i pune-klasës i cili është kthyer nga Lufta e Parë Botërore, duke mbajtur plagët e thella psikologjike.[24]

Për far (1927) është vendosur në dy ditë dhjetë vite larg. Qendrat komplot rreth pritje të familjes Ramsay dhe reflektim pas një vizite në një far dhe tensionet lidhur familjare. Një nga temat kryesore e romanit është lufta në procesin krijues që të përfshirë piktor Lily Briscoe ndërsa ajo lufton për të pikturuar në mes e dramës familjare. Roman është edhe një meditim mbi jetën e banorëve të një kombi në mes të luftës dhe të popullit prapa. Ai gjithashtu shqyrton kalimin e kohës, dhe se si gratë janë të detyruar nga ana e shoqërisë për të lejuar njerëzit që të marrin fuqinë emocionale prej tyre.[25]

Orlando (1928) ka një cilësi të ndryshme nga romanet e tjera, të gjitha Virginia Woolf e sugjeruar nga mbishkrimin e saj, "Një Biografia", siç ai tenton të përfaqësojnë karakterin e një person real dhe është i përkushtuar për të Vita Sackville-West. Ajo kishte për qëllim ta konsultonte Vita për tëkishte qenë një vajzë dhe për humbjen e shtëpisë së saj stërgjyshore, pse ai është gjithashtu një trajtim satirike e Vita dhe punën e saj. Në Orlando teknikat e biografet historike janë duke u tallur, karakterin e një biograf i fryrë është duke u marrë në mënyrë që ajo të jetë talleshin.[26]

Valët (1931) paraqet një grup prej gjashtë shokët e reflektime të cilit, të cilat janë më afër se sa të recitatives brendshme monologues duhur, të krijojnë një valë të ngjashme me atmosferën që është shumë e ngjashme me një poemë prozë se në një komplot në qendër roman.[27]

Punën e saj të fundit, mes Veprat e Apostujve (1941) përmbledh shqetësimet dhe magnifies shefi i Woolf: transformimin e jetës përmes artit, kundërthënie seksual, dhe meditimi mbi temat e fluksit të kohës dhe jetës, paraqitet njëkohësisht si gërryerje dhe përtëritje-të gjitha të vendosura në një tregim shumë i përfytyruar dhe simbolike përfshirë pothuajse të gjithë historinë e anglisht. Ky libër është më lirik të gjitha veprat e saj, jo vetëm në ndjenjë, por në stilin e të shkruar kryesisht në ajet.[28]

Edhe pse askund afër një përsëritje e thjeshtë e idealeve grup të, puna Woolf mund të kuptohen si vazhdimësi në dialog me Bloomsbury, veçanërisht tendencë e saj (të informuar nga GE Moore, ndër të tjera) ndaj racionalizmit teoricien dogmatik.

 1. ^ ""Shtëpia e Librit" Zonja Dalloway" (në anglisht).
 2. ^ "Shtëpia Botuese "Albas", Udha për te Fari" (në anglisht).
 3. ^ "Shtëpia Botuese "Çabej", Një Dhomë më Vete" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2020. Marrë më 3 tetor 2020.
 4. ^ Lee, Hermione. Virginia Woolf. New York: Vintage, 1999, p. 185.
 5. ^ "Smith College libraries biography of Julia Prinsep Stephen". Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2011. Marrë më 7 mars 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Alan Bell, "Stephen, Sir Leslie (1832–1904)", Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, Sept 2004; online edn, May 2006
 7. ^ a b Robert Meyer, 1998, Case Studies in Abnormal Behaviour, Allyn and Bacon
 8. ^ Bell 1996: 44
 9. ^ Louise A. DeSalvo; Fox, Alice; Hill, Katherine C. (1982). "Virginia Woolf and Leslie Stephen". PMLA (në anglisht). Modern Language Association. 97: 103. Marrë më 2008-12-06.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 10. ^ Briggs, Virginia Woolf (2005), 69-70
 11. ^ Claire Messud (10 dhjetor 2006). "The Husband". New York Times. Marrë më 2008-08-10. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b "Matt & Andrej Koymasky - Famous GLTB - Virginia Woolf". Andrejkoymasky.com. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2007. Marrë më 2008-09-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Lee, Hermione: "Virginia Woolf." Knopf, 1997.
 14. ^ Panken, Shirley (1987). ""Oh that our human pain could here have ending" — Between the Acts". Virginia Woolf and the "Lust of Creation": a Psychoanalytic Exploration. SUNY Press. fq. 260–262. ISBN 9780887062001. Marrë më 13 gusht 2009. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Rose, Phyllis (1986). Woman of Letters: A Life of Virginia Woolf. Routledge. fq. 243. ISBN 0863580661. Marrë më 2008-09-24. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Virginia Woolf". Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2015. Marrë më 2007-10-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Haule, J. (1982). Melymbrosia: An Early Version of "The Voyage out". Contemporary Literature, 23, 100-104.
 18. ^ "Critical Essays on Virginia Woolf", Morris Beja, 1985, Introduction, p.1
 19. ^ "Critical Essays on Virginia Woolf", Morris Beja, 1985, Introduction, p.1,3,53.
 20. ^ "Tales of abjection and miscegenation: Virginia Woolf's and Leonard Woolf's Jewish stories" Twentieth Century Literature, Fall, 2003 by Leena Kore Schroder, https://archive.today/20120629005937/findarticles.com/p/articles/mi_m0403/is_3_49/ai_n6130106/pg_17/
 21. ^ ""Mr. Virginia Woolf"". Commentarymagazine.com. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2007. Marrë më 2008-09-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "The Letters of Virginia Woolf" Volume Five 1932-1935, Nigel Nicolson & Joanne Trautmann, 1979, p. 321.
 23. ^ a b "The Hours" DVD, "Special Features", "The Mind and Times of Virginia Woolf", 2003.
 24. ^ "Critical Essays on Virginia Woolf", Morris Beja, 1985, p.13,53.
 25. ^ "Critical Essays on Virginia Woolf", Morris Beja, 1985, p.15-17.
 26. ^ "The Novels of Virginia Woolf", Hermione Lee, 1977, pp.138-157.
 27. ^ "Critical Essays on Virginia Woolf", Morris Beja, 1985, p.19.
 28. ^ "Critical Essays on Virginia Woolf", Morris Beja, 1985, p.24.