Jump to content

Hannah Arendt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hannah Arendt lindi më 14 tetor 1906 në Linden, sot një lagje e qytetit Hanover Gjermani; vdiq më 4 dhjetor 1975New York, SHBA. Ishte një filozofe dhe publiciste me prejardhje çifute nga Gjermania.

Rinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas vdekjes së hershme të babait (1913) ajo u rrit nga nëna e saj e cila ishte një sozialdemokrate e përbetuar gjë e cila ndikoi shumë në edukimin e mëtutjeshem të Hannas. Në qarqet intelektuale të Konigsbergut ku ajo u rrit, shkollimi i femrës gjegjsisht i vajzave ishte dicka shumë normale dhe e pranushme per komunitetin. Nga gjyshi dhe gjyshja ajo mësoi reformën liberale të hebraizmit. Ajo nuk i takoj asnjëher ndonjë komuniteti fetare por e shihte veten gjithmon si çifute.

Shkollimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta Familjare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]