John Steinbeck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
John Steinbeck Nobel prize medal.svg
John Steinbeck 1962.jpg
Ditëlindja:27 shkurt 1902
Vendlindja:New York, SHBA
Ditëvdekja:20 dhjetor 1968
Vendvdekja:New York, SHBA
Kombësia:Amerikan

John Steinbeck (lindur më 27 shkurt 1902New York, 20 dhjetor 1968) ishte romansier dhe novelist amerikan.

Krijimtaria letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

John Steinbeck ka pasqyruar jetën e të eksploatuarëve në kohë krize në vitet e 1930-ashekullit 20. Temat bazë janë jeta e njerëzve që bredhnin rrugëve, e fshatarëve, rinisë dhe grevistëve a në vepra dominon natyralizmi dhe humori.

Është fitues i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 1962.

Veprat kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Tortilla Flat (1935)
  • "Njerëz dhe Minj" (Of Mice and Men, 1937)
  • "Vilet e Zemërimit" (The Grapes of Wrath, 1939)
  • The Pearl (1947)
  • "Në Lindje të Edenit" (East of Eden, 1952)
  • Travels with Charley (1962)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: John Steinbeck – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale