Humori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Humori (lat. humor = lagështi) është aftësia ose cilësia e njeriut për të shkaktuar të qeshurin dhe zbavitjen e njerzve të tjerë nëpërmjet sendeve, ose rrethanave. Humori mund të përkufizohet edhe si gjetja (vërejtja) dhe shprehja e qesharakes në një rrethanë apo send. Humori përfshin një formë zbavitjeje apo komunikimi njerzor i cili shkakton ndjenja kënaqësie, ose i bën njerzit të qeshin ose të ndjehen të lumtur.

Ndjenja e humorit është aftësia për ta përjetuar humorin, një cilësi që çdo njeri e zotëron, megjithse shtrirja me të cilën një individ do ta gjejë diçka qesharake mvaret nga një bartës të vetëm dhe ndryshore përkatëse, duke përfshirë, por jo të kufizuar me vendndodhjen, kulturën, pjekurinë, nivelin e arsimimit dhe përmbajtjen.

Historia e humorit[redakto | redakto tekstin burimor]

Llojet e humorit[redakto | redakto tekstin burimor]

Kuptimi i humorit[redakto | redakto tekstin burimor]

Persona komikë[redakto | redakto tekstin burimor]

Humori shqiptar[redakto | redakto tekstin burimor]

Thënie mbi humorin[redakto | redakto tekstin burimor]

  • "Humori është nje prani ne bote - si hijeshia - dhe shkelqen mbi sejcilin." Garrison Keillor
  • "Une kam nje ndjenje te mprehte te qesharakes, por jo ndjenje humori." Edward Albee
  • "Gazi është si nje shkrepje vetëtime, qe shperthen mes nje reje te erret, dhe xixellon për nje çast; hareja mban nje lloj dite-shkelqimi ne mendje, dhe e mbush ate me nje qetesi te vazhdueshme dhe te perhershme." Joseph Addison
  • "Sekreti i humorit është befasia." Aristoteli
  • "Mes atyre qe pelqej ose admiroj, nuk mund te gjej emerues te perbashket, por midis atyre qe dua, mundem: te gjithe ata qe me bejne te qesh." W. H. Auden
  • "Perfytyrimi i është dhene njeriut për te shperblyer ate qe ai nuk eshte, dhe ndjenja e humorit për ta ngushelluar për ate cfare ai eshte." Francis Bacon
  • "Nje njeri pa ndjenjen e humorit është si nje qerre pa kercim - troshitje nga çdo guralec ne rruge." Henry Ward Beecher
  • "Ne nuk i nderojme kurre ata qe na zbavisin ne, megjithse ne mund te buzeqeshim me fuqite e tyre qesharake." Marguerite Gardiner, Kontesha e Blesingtonit
  • "Humor është, kur njeriu megjithate qesh." Gjermane

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Wikiquote: Humori – Citate