Jump to content

Edward Albee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Edward Albee
Albee më 1961
U lind më3 dhjetor 1928
Washington, D.C., SHBA
KombësiaAmerikan
Gjinitë letrareDrama

Edward Albee ( 12 mars, 1928) është dramaturg amerikan, më i njohur për dramën Who’s Afraid of Virginia Woolf? (Kush ka frike nga Virginia Woolf)[1].

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Washington, ku pas dy javëvëve familja vendoset në shtetin e New Yorkut. Babai i tij Reed A. Albee, ishte pronar dhe drejtues i disa teatrove, ku Albee i ri kishte herët njohuri për teatrin. Albee e kishte barktisë familjen për njëzetë vjetë, më vonë deklaron „ata nuk ishin të mirë si prindër dhe unë nuk isha i mire si djalë i tyre“.[2] Ishte nxënës problematik dhe dy here ishte i përjashtuar nga shkolla, herën e dytë për ikje nga orët e mësimit dhe rrefuzimin pët të shkuar në kishë, që ishte e detyrueshme. Pas gjithë kytyre, në jetën e mëvonshme i përkushtohet promovimit të teatrit akademik, shpesh mban ligjërata në në univerzitete dhe ishte profesor i respektuar në University of Houston nga 1989 deri në vitin 2003.

Albee është anëtar i Dramatists Guild of America, Lidhjes së shkrimtarëve professional të dramës. Është fitues i trefishtë [Çimit Pulitzer për dramë, për A Delicate Balance (1967), Seascape (1975) dhe Three Tall Women (1994). Është fitues edhe Tony Award, çmim special për vepër jetsore (2005), si dhe Medaljes së artë i Akademisë së arteve dhe të letërsisë (1980)

Albee një kohë të gjatë jetoi me partnerin, skulptorin Jonathanom Thomasom, i cili vdiq në vitin 2005 nga kanceri.

Drama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vepra të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2018. Marrë më 15 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Biography and Video Interview of Edward Albee at Academy of Achievement" (në anglisht). Achievement.org. Marrë më 2012-05-21.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Edward Albee – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale